Bon turystyczny jest ważny do końca marca 2022 r. i nie podlega wymianie na gotówkę ani inne środki płatnicze. Za pomocą bonu można płacić za usługi hotelarskie i imprezy turystyczne na terenie Polski. Z analiz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych dotyczących płatności dokonanych do tej pory wynika, że rodzice najczęściej płacą bonami za imprezy turystyczne, a dopiero na drugim miejscu są usługi hotelarskie. W województwie śląskim uprawnionych do bonu jest ponad 454 tys. osób. Aktywowało go już natomiast 136 tys. rodziców i opiekunów. W całym kraju liczba podmiotów turystycznych, które są zarejestrowane w bazie Polskiej Organizacji Turystycznej i przyjmują płatność w formie bonu przekroczyła 17,5 tys.

Z danych ZUS wynika, że przyznano już ponad milion bonów turystycznych na kwotę około 856 mln zł. Liczba zarejestrowanych płatności wyniosła prawie 300 tys. Od 1 sierpnia do 30 września br. ZUS zrealizował przeszło 54 tys. przelewów na łączną kwotę przekraczającą 200 mln zł. Tyle pieniędzy już trafiło bezpośrednio z projektu bon turystyczny na rynek turystyczny.

- Obsługa informatyczna i finansowa bonu turystycznego to kolejne, po tarczy antykryzysowej i dodatku solidarnościowym, zadanie, z którym ZUS sobie poradził. Pełna obsługa bonu odbywa się drogą elektroniczną, przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS.  Obecnie osób posiadających swój profil PUE jest już 5,6 mln. W ostatnich miesiącach liczba użytkowników PUE gwałtownie wzrosła, a klienci coraz chętniej korzystają z e-urzędu - mówi Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.

Czytaj również: Bon turystyczny nie tylko na wakacje>>

Komu przysługuje bon

Zakład przypomina, że bon to elektroniczny dokument przyznawany na dziecko, na które przysługuje świadczenie wychowawcze lub dodatek wychowawczy z programu "Rodzina 500 plus". Dotyczy to także dzieci, których rodzice pobierają świadczenie rodzinne za granicą i "500 plus" im nie przysługuje. Na każde dziecko przysługuje jeden bon w wysokości 500 zł. W przypadku dziecka z niepełnosprawnością wsparcie jest dwa razy wyższe i wynosi 1000 zł.
Polski Bon Turystyczny można aktywować od 1 sierpnia  2020 roku. Na platformie Platformie Usług Elektronicznych ZUS mogą to robić rodzice dzieci do 18. roku życia. Profil na PUE można założyć m.in. przy pomocy Profilu Zaufanego oraz bankowości elektronicznej. Po wejściu na PUE rodzice aktywują bon i otrzymają kod. Sam proces płatności odbywa się poprzez przekazanie numeru bonu podmiotowi oraz za pomocą dwóch kodów potwierdzających zakup w momencie płatności za usługę. Bonem można płacić wielokrotnie, aż do wyczerpania środków.