Chętni na Mieszkanie plus pochodzą głównie z Białej Podlaskiej, ale ok. 10 proc. wniosków złożyły osoby niezamieszkujące w tym mieście. Są chętni z Bydgoszczy, Warszawy, Gdańska, ale także z zagranicy - Anglii, Irlandii i Niemiec. Większość chętnych to rodziny, często wielodzietne, ale są także młode małżeństwa, a nawet bezdomni, którzy mogą pochwalić się dochodami.

Jak informowała Bernadeta Puczka, prezes zarządu Zakładu Gospodarki Lokalowej w Białej Podlaskiej ankiety od chętnych na Mieszkanie plus zbierane są do końca roku. "Dopiero po zamknięciu tego procesu zabierzemy się za ich analizę" - mówiła prezes Zakładu Gospodarki Lokalowej w Białej Podlaskiej. Do początku grudnia zebrano podania od 1265 rodzin.

Bernadeta Puczka zapowiedziała uroczyste wręczanie decyzji o przyznaniu mieszkań. Data na razie nie jest znana.

W Białej Podlaskiej czynsz w lokalach w ramach Mieszkania plus wyniesie ok. 12 zł za m kw. Opłata za wynajem 50-metrowego lokalu wraz z mediami to ok. 900 zł.

Jak informował w czerwcu prezydent Białej Podlaskiej Dariusz Stefaniuk, koszt budowy metra kwadratowego wyniesie tutaj 1860 zł netto. Dodał, że BGKN wyłożył na tę inwestycję 20 mln zł, które "zostaną w mieście, bo przetargi na budowę wygrały trzy lokalne firmy".

Także w I kw. 2018 roku oddane zostaną lokale Mieszkania plus w Jarocinie. 9 grudnia br. nastąpi uroczyste wręczenie decyzji. "Pierwsze lokale z puli 258 zostaną oddane mieszkańcom na początku marca, a ostatnie z końcem czerwca 2018 roku" - powiedział prezes jarocińskiego TBS Jerzy Wolski.

BGK Nieruchomości realizuje także inwestycje m.in. Wałbrzychu, Gdyni czy Kępnie. Celem tych inwestycji jest zwiększenie dostępności mieszkań na wynajem, także dla osób słabiej uposażonych. Łącznie spółka ma w przygotowaniu około 15 tys. mieszkań, z czego ponad 1,2 tys. już powstaje.

autorzy: Mariusz Polit i Katarzyna Fiuk / PAP

edytor: Marek Michałowski

mp/ kfk/ maro/