Żołny (Merops apiaster) przybyły z niemieckiego ogrodu we Frankfurcie nad Menem. Teraz aklimatyzują się w pomieszczeniach ptaszarni płockiego zoo – poinformował PAP dyrektor tej placówki Krzysztof Kelman.

Żołny to niewielkie ptaki, mieszkające obecnie w Europie, zwłaszcza w południowej jej części oraz w Afryce i Azji. Charakteryzują się niezwykle barwnym upierzeniem: rdzawo-brązowe z czarną pręgą przez oko po żółtawe i złotooliwkowe z błękitno-zielonym na skrzydłach. W Polsce, według obserwacji, populacja tych ptaków w naturze szacowana jest w liczbie do 50 par.

Żołny są ptakami chronionymi międzynarodowymi konwencjami. Zostały też wpisane do Polskiej Czerwonej Księgi Zwierząt, jako gatunek bliski zagrożenia.

„Żołny to takie ptaki, o których większość pewnie słyszała, ale bardzo mało osób wie, jak ten ptak wygląda, a wygląda przepięknie i może konkurować z najbardziej kolorowymi egzotycznymi papugami. Jeszcze mniej osób widziało żołny w naturze, które w Polsce występują już tylko lokalnie na wschodzie kraju” – powiedział PAP Kelman.

Dodał, że żołny to ptaki nie tylko o wyjątkowym wyglądzie, ale też charakterystycznych cechach bytowania – żywią się owadami, na które polują tylko w locie, a rozmnażają się w komorach lęgowych, do których wygrzebują długie korytarze w usypiskach żwirowych lub uskokach ziemnych.

„Mamy sześć samic żołny urodzonych w zoo we Frankfurcie nad Menem. W tej chwili szukamy w ogrodach w całej Europie samców do pary dla naszych samic. Chodzi o to by nie rozmnażać osobników ze sobą spokrewnionych” – powiedział Kelman.

Żołny, które zamieszkały w płockim ogrodzie zoologicznym, aklimatyzują się w przeznaczonej dla nich wolierze, wewnątrz budynku ptaszarni. „W miejscu, gdzie mieszkają żołny zrobiliśmy specjalną ścianę, w której ptaki te mogły wydłubywać długie tunele i komory lęgowe. Wiosną będą miały możliwość wylatywania do woliery zewnętrznej” – zaznaczył Kelman.

Zapowiedział, że w najbliższych dniach ptaszarnia płockiego zoo, która w czasie aklimatyzacji żołn jest czasowo zamknięta, zostanie otwarta dla zwiedzających. „Myślę, że może już w ten weekend otworzymy ptaszarnię. Będzie można zobaczyć, jak żołny wyglądają, jak się zachowują. Jestem pewien, że zwiedzający będą zaskoczeni, że są to ptaki żyjące na wolności w Polsce” – dodał Kelman.

Miejski Ogród Zoologiczny w Płocku o powierzchni ok. 15 ha, został założony w 1951 r. Placówka posiada Pawilon Dydaktyczno-Naukowy, jeden z największych tego typu obiektów w kraju. Od 2002 r. płockie zoo należy do Światowej Organizacji Ogrodów Zoologicznych.

W płockim zoo mieszka obecnie 3 tys. 230 zwierząt reprezentujących 307 gatunków. (PAP)