Andropol wyprodukował testową partię nowej tkaniny z PBI (Polibenzimidazole) o nazwie "Proton". Amerykanie poddali ją testom i próbom, które zakończyły się przyznaniem Andropolowi specjalnej licencji. Tkanina będzie wytwarzana w fabrykach firmy w Białymstoku i Andrychowie, które wchodzą w jej skład. Andropol informuje, że będzie jedyną firmą w Polsce, która ma licencję na wytwarzanie tkanin z PBI.

"Ta współpraca to uwieńczenie naszych wieloletnich starań i pracy nad innowacyjnymi technologiami, które służą ochronie ludzi pracujących w trudnych, często ekstremalnych warunkach" - mówi cytowany w komunikacie dyrektor handlowy Andropolu Radosław Kalinowski. Z tkanin z niepalnym włóknem PBI można szyć mundury na potrzeby strażaków, ratowników, żołnierzy, pracowników przemysłu. Firma czeka na zamówienia.

"PBI jest stabilnym włóknem organicznym, zapewniającym właściwą termoregulację w szerokim zakresie zastosowań w wysokich temperaturach. Włókno nie pali się w powietrzu, nie topi się, ani nie skrapla pod wpływem temperatury, zachowuje stabilność i elastyczność po ekspozycji na płomień. Jako podstawa wielu mieszanek tkanin odpornych na palenie, włókno PBI zwiększa ich wydajność łącząc odporność na płomień i ochronę termiczną z najwyższym poziomem komfortu, trwałości i ochrony" - informuje Andropol.

Kierownik projektu Andropolu Tomasz Spólnicki dodaje, że PBI zachowuje elastyczność i sprężystość także po działaniu ognia, jest odporna na działanie substancji chemicznych. Jest lekka, elastyczna, oddychająca i szybko schnie, nie traci właściwości podczas prania. Np. na potrzeby policji jest używana w produkcji koszulek typu t-shirt. W wojsku natomiast oprócz podstawowej odzieży jest także na przykład wykorzystywana w rękawicach, kapturach.

PBI Performance Products Inc. dociera z tkaninami z włóknem PBI do wielu krajów na całym świecie.

Andropol produkuje m.in. tkaniny mundurowe na potrzeby wojska, medycyny, tkaniny pościelowe, meblowe, odzieżowe. Firma podaje też na swojej stronie internetowej, że jej technolodzy stworzyli pierwszą w Polsce tkaninę z wykończeniem, które zabezpiecza przed ukąszeniami owadów. Zawiera specjalną substancję aktywną, która chroni przed ukąszeniami, co ważne - np. w sytuacjach, gdy insekty przenoszą choroby zakaźne. (PAP)