W 2016 r. hasłem przewodnim obchodów jest Woda. Lasy pełnią funkcję naturalnego filtra wody, zatrzymują wodę przeciwdziałając powodziom, a tereny zlewisk w lasach zwłaszcza mokradła dostarczają 75% świeżej wody dostępnej na Ziemi - wskazuje GDOŚ.

Lasy są nieodłączną częścią naszego życia: zapewniają ochronę, bioróżnorodność i chronią przed zmianami klimatu. To także źródło pracy, schronienia i pożywienia.  Z informacji ONZ wynika, że od lasów jest uzależnione życie 1,6 mld ludzi na całym świecie - podają Lasy Państwowe.

Jak możemy przeczytać na stronie Lasów Państwowych, Polska jest w europejskiej czołówce pod względem powierzchni lasów. Każdego roku polscy leśnicy sadzą aż 500 mln nowych drzew. Obecnie lasy zajmują ponad 29 proc. terytorium kraju, rosną na obszarze 9,2 mln ha. 

Czytaj: Skarb Państwa otrzyma prawo pierwokupu gruntów leśnych

GDOŚ wskazuje, że Międzynarodowy Dzień Lasów to doskonała okazja do odwiedzenia najbliższego lasu. Spędźmy tam trochę czasu, poznajmy go lepiej i poobserwujmy. Organizacja Narodów Zjednoczonych zachęca w tym dniu kraje całego świata do propagowania idei i działalności związanej z lasami – sprzątania lasów czy sadzenia drzew. 

(Lasy Państwowe/GDOŚ/dl)

Dowiedz się więcej z książki
Ustawa o lasach. Komentarz
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł