Nowelizacja ustawy z 24 listopada 2017 roku o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych przewiduje wzrost nakładów na ochronę zdrowia do 6 procent PKB w 2025 roku. Zgodnie z ustawą w 2018 roku na ochronę zdrowia będzie przeznaczone 4,67 procenta PKB, a w roku 2019 - 4,86 procenta. W kolejnych latach nakłady te także będą wzrastać i wyniosą w 2020 roku - 5,03 procenta, w 2021 roku – 5,22 procenta, w 2022 roku - 5,41 procenta, w 2023 roku – 5,6 procenta, a w 2024 roku – 5,8 procenta.

Więcej na ten temat: Opublikowana została ustawa zwiększająca nakłady na ochronę zdrowia>>>

Ustawa o podstawowej opiece zdrowotnej wprowadziła model organizacji POZ oparty na medycynie rodzinnej i zespołach POZ. Obowiązuje on od 1 stycznia 2025 roku, nowe rozwiązania będą wdrażane etapami.

Czytaj więcej na ten temat: Od 1 stycznia 2018 część lekarzy POZ może stracić uprawnienia>>>

Od stycznia 2018 roku obowiązuje rozporządzenie ministra zdrowia dotyczące wykazu egzaminów organizowanych przez europejskie towarzystwa naukowe, które są równoważne z Państwowym Egzaminem Specjalizacyjnym lekarzy. Według rozporządzenia wykaz egzaminów organizowanych przez europejskie towarzystwa naukowe, które mogą zastąpić PES, dotyczy anestezjologii i intensywnej terapii, urologii, chirurgii klatki piersiowej, radiologii i diagnostyki obrazowej oraz okulistyki.

Czytaj na ten temat: Od 1 stycznia 2018:  5 egzaminów organizowanych przez europejskie towarzystwa zastąpi PES>>>

Wprowadzane w nowym roku zmiany dotyczą także pracy lekarzy. Od stycznia 2018 roku w przyszpitalnej poradni internistycznej może pracować nie tylko internista, a dyżury w różnych oddziałach szpitalnych będą mogły być łączone, a także będzie mógł być łączony dyżur na oddziale z pracą w poradni.

Więcej na ten temat:

Od 1 stycznia 2018: w przyszpitalnej poradni internistycznej nie tylko internista>>>

Łączenie dyżurów sposobem na brak lekarzy?>>>

 [-DOKUMENT_HTML-]

1 stycznia 2018 roku weszła w życie część przepisów zawartych w rozporządzeniu Rady Ministrów w sprawie Narodowego Programu Zdrowia na lata 2016-2020.  Część ta dotyczy profilaktyki i rozwiązywania problemów związanych z używaniem substancji psychoaktywnych, uzależnieniami behawioralnymi i innymi zachowaniami ryzykownymi.

Więcej na ten temat: W styczniu 2018 wchodzi w życie część przepisów Narodowego Programu Zdrowia>>>

Świadczenia stomatologiczne dla dzieci i młodzieży od roku 2018 będą udzielane między innymi w dentobusach. Resort zdrowia wyposażył także ponad 10 tysięcy szkolnych gabinetów profilaktyki zdrowotnej. Planowane jest utworzenie nowych gabinetów stomatologicznych w szkołach.

Więcej na ten temat: Ministerstwo Zdrowia kupiło dentobusy>>>

1 stycznia 2018 roku weszły także w życie przepisy znowelizowanej ustawy o ochronie zdrowia psychicznego. Mówią one między innymi o stosowaniu przymusu bezpośredniego wobec osób z zaburzeniami psychicznymi, regulują kwestie związane z przyjmowaniem osób z zaburzeniami psychicznymi do domów pomocy społecznej.

Czytaj na ten temat: Nowelizacja ustawy o ochronie zdrowia psychicznego reguluje stosowanie przymusu bezpośredniego>>>

Jak co dwa miesiąca od 1 stycznia 2018 roku obowiązuje nowa lista leków refundowanych, wzbogacona o 88 nowych produktów. 

Można na ten temat przeczytać tutaj: Weszła w życie nowa lista leków refundowanych>>>

Pod koniec grudnia 2017 roku weszło w życie rozporządzenie ministra zdrowia sprawie wykazu produktów leczniczych, które mogą być dopuszczone do obrotu w placówkach obrotu pozaaptecznego oraz w punktach aptecznych.

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie wykazu produktów leczniczych w obrocie pozaaptecznym>>>

Od 1 stycznia 2018 roku wnioski refundacyjne można składać tylko drogą elektroniczną. 31 grudnia 2017 roku minąl okres przejściowy ustalony w tym zakresie. Ministerstwo Zdrowia przypomina o konieczności założenia konta Administratora Lokalnego Wnioskodawcy w Systemie Obsługi List Refundacyjnych (SOLR.).

Wnioski refundacyjne w formie papierowej tylko do 31 grudnia 2017 roku>>>

Od 1 stycznia 2018 roku obowiązuje także program szczepień ochronnych, zawarty w komunikacie Głównego Inspektora Sanitarnego z 31 października 2017. Obejmuje on szczepienia obowiązkowe, szczepienia zalecane, szczepienia osób narażonych w sposób szczególny na zakażenie oraz poekspozycyjne.

Więcej na ten temat: 1 stycznia 2018 wchodzi w życie program szczepień ochronnych>>>

Od nowego 2018 roku wchodzą także w życie przepisy dotyczące badań jakości laboratoriów diagnostycznych.

Od 1 stycznia 2018: nowe przepisy w zakresie badań jakości laboratoriów>>>