Kurs, według art. 5 ustawy, powinien organizować instytut badawczy lub Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego, na podstawie ramowego programu określonego przez ministerstwa zdrowia. Koszty kursu ma pokryć lekarz lub świadczeniodawca, z którym Narodowy Fundusz Zdrowia zawarł umowę o udzielanie świadczeń podstawowej opieki zdrowotnej.

- Na razie nic nie wiadomo ani o kursie, ani o jego programie – mówi Wojciech Pacholicki, wiceprezes Federacji Związków Pracodawców Ochrony Zdrowia Porozumienie Zielonogórskie. – Nie wiemy, jak długo miałby on trwać, ale raczej trudno nauczyć medycyny rodzinnej w kilka tygodni.

Konieczność ukończenia kursu nie dotyczy lekarzy, którzy pracowali jako lekarze POZ przed 1997 rokiem.

- Lekarzy, którzy mogą stracić możliwość pracy jako lekarze POZ jest około 1090, ale w sumie mogą się oni opiekować około 2 milionami pacjentów (na jednego lekarza przypada około 2 tysiące pacjentów) – mówi Pacholicki. – Z przepisów wynika, że musieliby pracować pod nadzorem innego lekarza oraz że stracą uprawnienia chociażby do wypisywania recept na bezpłatne leki dla seniorów.

Jeżeli lekarze ci będą wypisywać recepty bez uprawnień, nawet za kilka lat  Narodowy Fundusz Zdrowia może ich pociągnąć do odpowiedzialności i nakazać zwrot refundacji.

Organizacje lekarzy zwracały uwagę na tę sprawę od chwili, gdy rozpoczęły się konsultacje projektu ustawy o podstawowej opiece zdrowotnej. Porozumienie Zielonogórskie przygotowało w tej sprawie pismo do Ministerstwa Zdrowia z prośbą o wyjaśnienie i doprecyzowanie tego przepisu.

Ustawa o podstawowej opiece zdrowotnej z 27 października 2017 roku weszła w życie 1 grudnia 2017 roku (z wyjątkiem kilku punktów).

Ustawa wprowadziła model organizacji POZ oparty na medycynie rodzinnej i zespołach POZ. Będzie on obowiązywał od 1 stycznia 2025 roku, nowe rozwiązania będą wdrażane etapami.

 [-DOKUMENT_HTML-]

Według ustawy o podstawowej opiece zdrowotnej lekarz POZ to lekarz, który posiada tytuł specjalisty w dziedzinie medycyny rodzinnej albo odbywa szkolenie specjalizacyjne w dziedzinie medycyny rodzinnej, albo posiada specjalizację II stopnia w dziedzinie medycyny ogólnej, albo  posiada specjalizację I lub II stopnia lub tytuł specjalisty w dziedzinie pediatrii, pod warunkiem ukończenia kursu w dziedzinie medycyny rodzinnej, a także taki, z którym Narodowy Fundusz Zdrowia zawarł umowę o udzielanie świadczeń z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej albo który wykonuje zawód u świadczeniodawcy, z którym Narodowy Fundusz Zdrowia zawarł umowę o udzielanie świadczeń z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej.

Lekarzem POZ jest także lekarz posiadający specjalizację I stopnia w dziedzinie medycyny ogólnej lub posiadający specjalizację I lub II stopnia lub tytuł specjalisty w dziedzinie chorób wewnętrznych, udzielający świadczeń zdrowotnych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej przed 31 grudnia 2024 roku, pod warunkiem ukończenia kursu.

 [-OFERTA_HTML-]