Od 1 kwietnia br. tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny oraz zabiegi usunięcia zaćmy są finansowane bez limitów. Minister zdrowia Łukasz Szumowski zapowiadał, że dzięki temu chcą zmniejszyć kolejki do tych zabiegów. Na ten cel resort przeznaczył 680 mln zł.

 

Szpitale mają po roku o miliard złotych więcej długu - czytaj tutaj>> 


Szpitale powiatowe: 680 zł to za mało

W środę kolejne wojewódzkie oddziały NFZ podawały, ile dodatkowo pieniędzy przekazały dla szpitali. Na czwartek Zarząd Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Szpitali Powiatowych, przedstawiciele Krajowego Związku Zawodowego Pracowników Medycznych Laboratoriów Diagnostycznych oraz przedstawicieli Ogólnopolskiego Związku Pracowników Fizjoterapii zapowiedzieli pod resortem zdrowia wspólną konferencje prasową. Będą w niej podkreślać, że 680 mln zł nie załatwi problemów w ochronie zdrowia.

Szpitale protestują, bo dobijają je żądania płacowe pominiętych grup zawodowych - czytaj tutaj>>

 

Więcej zabiegów i badań

Zachodniopomorski oddział NFZ podał, że na dodatkowe zabiegi oraz diagnostykę dostali 29,3 mln zł dla szpitali. Tam po zniesieniu limitów na zaćmę, dodatkowo wykonano 2800 zabiegów, 6,6 tysięcy ekstra badań rezonansu i 5,8 tys. więcej badań tomografii.

Małopolski oddział Funduszu podaje, że w sumie dostali 60 mln zł dla szpitali w związku z wyższą wyceną świadczeń, 66,7 mln zł dostali za nadwykonania za 2018 r. oraz 20 mln zł na zmniejszenie kolejek do endoprotezoplastyki.

Artur Olsiński, dyrektor Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Łodzi podał, że szpitale w ich regionie zwiększą swój ryczałt na 2019 r. o 61 mln zł. Z tego 47 mln zł to zmiana wyceny świadczeń, 14 mln zł dołożył ŁOW NFZ na nocną pomoc i większą dostępność do Ambulatoryjnej Opieki Specjalistycznej, czyli na działalność przychodni specjalistycznych .