Departament Komunikacji Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii tłumaczy, że wyłączono z tej regulacji podmioty lecznicze, bo służba zdrowia jest sektorem szczególnie wrażliwym społecznie.

- Każda zmiana polegająca na zaostrzeniu przepisów wobec publicznych podmiotów leczniczych mogłaby niekorzystnie wpłynąć na ich sytuację finansową, a skutki wprowadzenia nowych rozwiązań dotknęłyby pacjentów - podkreśla resort przedsiębiorczości. - Dlatego w skierowanym do Sejmu projekcie ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia zatorów płatniczych nie wprowadziliśmy zmian w zakresie maksymalnego terminu zapłaty oraz wysokości odsetek za opóźnienie w transakcjach, w których  podmioty lecznicze występują w roli dłużnika - mówi. 

Czytaj w LEX: Dotacja jako sposób finansowania działalności szpitali >

Warto przypomnieć, że zadłużenie szpitali rośnie coraz szybciej, dotyczy to także należności przeterminowanych, które w 2018 r. wzrosły o 180 milionów złotych. Zdaniem ekspertów, to efekt wyższych wynagrodzeń oraz zmiany finansowania wprowadzonej razem z siecią szpitali. Z danych resortu zdrowia z marca tego roku wynika, że całkowite zadłużenie szpitali w Polsce wynosi 12,8 miliarda zł i było o blisko miliard wyższe niż pod koniec 2017 roku. 

Pięćdziesiąt szpitali generuje 80 proc. długów - czytaj tutaj>>

 

Odsetki niższe dla szpitali dłużników

Autorzy projektu proponują też podniesienie wysokości odsetek ustawowych za opóźnienia w transakcjach handlowych o dwa punkty procentowe, tj. do 11,5 proc., tak aby kredytowanie się kosztem firm było droższe niż uzyskanie pieniędzy np. z kredytu komercyjnego. Jednak w transakcjach, w których dłużnikiem jest podmiot leczniczy, odsetki pozostaną na dotychczasowym poziomie, tj. 9,5 proc. Dlaczego robi się wyjątek dla podmiotów leczniczych? 

Ministerstwo Przedsiębiorczości podkreśla, że na szczególny charakter podmiotów leczniczych zwrócono uwagę już w dyrektywie Parlamentu Europejskiego i Rady 2011/7/UE z dnia 16 lutego 2011 r. w sprawie zwalczania opóźnień w płatnościach w transakcjach handlowych, która została wdrożona do polskiego systemu prawnego ustawą z dnia 8 marca 2013 r. o terminach zapłaty w transakcjach handlowych.

- Dyrektywa dopuszcza dłuższe terminy zapłaty dla podmiotów leczniczych. Wynika to ze specyfiki usług świadczonych pacjentom przez sektor ochrony zdrowia. Jest to również związane ze szczególnym systemem jego finansowania. Charakteryzuje go brak zrównoważenia ponoszonych kosztów przez osiągnięte przychody oraz potrzeba zapewnienia równowagi między potrzebami pacjentów a dostępnymi środkami finansowymi - podkreśla resort.

Czytaj w LEX: Zmiany organizacyjne w związku z komercjalizacją szpitali. Konsekwencje dla pracowników >