Stołeczny ratusz buduje na Ursynowie Szpital Południowy na ponad 300 łóżek. Zgodnie z planem prace budowlane miały się skończyć do końca lipca tego roku, ale jest opóźnienie. Nowy, przewidywany termin zakończenia prac budowlanych to 2020 roku.

Jednak budynek i sprzęt to nie wszystko. Ratusz miał problem z zapewnieniem finansowania dla nowego szpitala. Większość warszawskich lecznic działa w ramach tzw. sieci szpitali i dzięki temu mogą liczyć na pieniądze z NFZ. Pozostałe muszą o nie walczyć biorąc udział w dodatkowych konkursach, które rozpisuje Fundusz. Szpital Południowy po otwarciu do takiej sieci na pewno nie wejdzie. Mogą znaleźć się w niej tylko te placówki, które działają od co najmniej dwóch lat. W podobnej sytuacji będą wszystkie nowe placówki w kraju, które dopiero wchodzą na rynek medyczny.   

Kadra z Solca już przechodzi do Południowego

Została już podjęta decyzja, że szpital na Solcu zostanie operatorem Szpitala Południowego, dzięki temu nowa placówka będzie miała zapewnioną umowę z NFZ i wejdzie do sieci. Zgodnie z uchwałą Nadzwyczajnego Zgromadzenia Wspólników Spółki Szpital Solec sp. z o.o., utworzono w Szpitalu Solec nowy zakład leczniczy w organizacji, zlokalizowany u zbiegu ul. Rtm. Witolda Pileckiego i ul. Indiry Gandhi  w Warszawie. Szpital Południowy przejmie nie tylko kontrakt lecznicy soleckiej, ale także kadrę medyczną. Miasto miałoby duży problem, by przy ogromnych brakach kadrowych na rynku, nagle znaleźć dziesiątki lekarzy i pielęgniarki do nowej placówki.

 


Czerniakowski przejęty przez Solec

Teraz się okazuje, że to nie koniec zmian na szpitalnej mapie Warszawy. W najbliższy czwartek radni Warszawy zajmą się projektem uchwały Rady Miasta w sprawie wyrażenia zgody na połączenie szpitala Solec ze szpitalem Czerniakowskim w trybie łączenia przez przejęcie.

To oznacza, że szpital Solecki przejmie szpital Czerniakowski. W projekcie uchwały – pod którą podpisał się prezydent Rafał Trzaskowski - jest mowa o tym, że miasto zgadza się na połączenie w trybie łączenia przez przejęcie Szpitala Czerniakowskiego przez Szpital na Solcu. Majątek szpitala Czerniakowskiego ma zostać przeniesiony na spółkę szpital Solec. Jednocześnie miasto planuje, że zostanie rozwiązania spółka pod nazwą szpital Czerniakowski. Uchwała ma wejść w życie z dniem podjęcia.

- Jesteśmy zaskoczeni, że nikt z nami nie rozmawiał o planowanej likwidacji szpitala Czerniakowskiego – podkreśla pracownik tej lecznicy. – Czuliśmy, że coś się święci i w wakacje, gdy był u nas wiceprezydent Paweł Rabiej, odpowiedzialny za ochronę zdrowia, pytaliśmy jakie są plany. Wtedy powiedział, że mamy być spokojni. Jesteśmy oburzeni, że potraktowano nas przedmiotowo. Nikt z nami nie rozmawiał o planowanej likwidacji szpitala - dodaje.

Mniej miejsc w szpitalach w Warszawie

Związki zawodowe ze szpitala Czerniakowskiego wysłały list do władz Warszawy apelując, by umożliwić, by placówka mogła działać dalej bez zmian. Podkreślają, że ten szpital działa na Mokotowie od 60 lat.

- Rozumiemy konieczność otwarcia Szpitala Południowego  i zwiększenia dostępności świadczeń zdrowotnych dla pacjentów, jednak w naszej ocenie nie powinno się odbywać kosztem całkowitego poświęcenia naszej placówki – piszą w liście pracownicy. I podkreślają, że nowy szpital na Ursynowie powinien stanowić dopełnienie usług przez szpitale, które już działają w Warszawie, a nie przejmować ich dorobek, kadrę i kontrakty. Takie rozwiązanie nie będzie zwiększało miejsc dla pacjentów, tylko je ograniczy.