U dzieci zakażenie koronawirusem często przebiega łagodniej niż u dorosłych bądź bezobjawowo, jednak wciąż pozostają one narażone na poważne konsekwencje COVID-19. Jedną z nich jest choroba PIMS-TS, przez którą dzieci przechodzą kilka tygodni po zarażeniu. Objawami są m.in. zaburzenia krzepnięcia krwi, objawy dysfunkcji mięśnia sercowego, wysypka. W niektórych przypadkach zachorowanie może się zakończyć śmiercią. Na razie jednak dzieci nie będą szczepione przeciwko Covid-19.

Szczepionka Pfizera dla osób powyżej 16 roku życia

Jak wyjaśnił minister zdrowia Adam Niedzielski, na tę chwilę nie ma czym zaszczepić dzieci przeciw Covid-19, żaden z producentów nie prowadził badań na takiej grupie dzieci i absolutnie żadna ze szczepionek nie ma w warunkach dopuszczenia nawet sugestii, żeby była stosowana wobec najmłodszych. Jak dodał, tylko jeden z produktów oferowanych Polsce jest dopuszczony do szczepienia dzieci poniżej 18 roku życia, ale powyżej 12 roku życia. Szczepienie będzie przede wszystkim ukierunkowane na osoby dorosłe. Pierwsze szczepionki przeciw Covid-19 od Pfizera, które dotrą do Polski na początku przyszłego roku, są przeznaczone dla osób powyżej 16 roku życia.  

Koncerny farmaceutyczne nie przeprowadzają badań na dzieciach

​Jak dotąd eksperci w skupiali się w testach jedynie na osobach dorosłych. A w opinii dr hab. Piotra Rzymskiego z Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, podejmowanie decyzji o szczepieniu dzieci na podstawie wyników osób dorosłych, nie byłoby działaniem prawidłowym. Młodsze osoby raczej nie będą wymagały zupełnie nowej szczepionki stworzonej tylko dla nich, trzeba tylko sprawdzić, czy ta stosowana u dorosłych mogłaby być stosowana u dzieci - podkreślił Rzymski. Ostatnio, jako pierwszy koncern farmaceutyczny, badania na dzieciach przeprowadził właśnie Pfizer (przebadał osoby w wieku 12 - 18). Testy na dzieciach planuje także koncern farmaceutyczny AstraZeneca (przebada pod tym kątem osoby w przedziale wiekowym 5 - 12 lat) oraz Moderna (badania obejmą 3 tys. nastolatków w wieku 12 - 17 lat).

Amerykańska Akademia Pediatryczna apeluje o objęcie dzieci badaniani

Brakiem badań klinicznych wśród dzieci zaniepokojona  jest Amerykańska Akademia Pediatryczna. Jej przedstawiciele wystosowali apel do producentów szczepionek o włączenie dzieci do badań klinicznych.  - Ponad milion dzieci zostało zarażonych tym wirusem od początku pandemii, a dzieci ucierpiały na wiele innych sposobów. Obejmuje to zakłócenia w ich edukacji, szkody dla ich zdrowia psychicznego i emocjonalnego oraz znacznie ograniczony dostęp do krytycznych usług medycznych. To niesprawiedliwe, aby pozwolić im wziąć na siebie te ciężary, ale nie dać im możliwości skorzystania ze szczepionki - czytamy w liście.