Rząd rozpoczyna konsultacje, by wskazać kolejne grupy poza pracownikami ochrony zdrowia, mundurowymi i seniorami, które będą szczepione. Szef kancelarii premiera Michał Dworczyk zapowiedział w poniedziałek rano, że wieczorem zostanie opublikowany projekt narodowej strategii szczepień. - Będziemy go dyskutować bardzo szeroko z różnymi instytucjami, ze środowiskami medycznymi – ale nie tylko – dalsze etapy szczepienia – mówił w piątek na konferencji prasowej poświęconej strategii szczepień.

Zastrzegł, że na razie przedwczesne byłoby informowanie kto, w jakiej kolejności ma otrzymać szczepionki. Przypomniał, że zdaniem niektórych ekspertów powinno się iść kluczem grup zawodowych, inni uważają, że powinno się szczepić grupami wiekowymi. Dodał, że nie zapadły jeszcze w tej sprawie decyzje. Na razie doprecyzowane są kolejne grupy.

- Pierwsze grupy mamy doprecyzowane, one na pewno nam te pierwsze tygodnie i miesiące szczepień wypełnią – podkreślił Dworczyk. Zapowiedział również, że we wtorek rano odbędzie się konferencja prasowa, na której zostanie przedstawiony projekt strategii.

Czytaj też: Operacja szczepienia Polaków może się nie udać >

Premier Mateusz Morawiecki informując w ubiegłym tygodniu o zamówieniu przez rząd 45 mln dawek szczepionki, jako pierwsze grupy wytypowane do szczepienia wymienił pracowników ochrony zdrowia, mieszkańców domów pomocy społecznej, zakładów opiekuńczo-leczniczych, osoby starsze i służby mundurowe.

Z kolei minister zdrowia Adam Niedzielski w piątek w wywiadzie dla "Faktu" uściślił, że najpierw szczepionki mają dostać medycy i pracownicy sektora służby zdrowia – to ok. miliona osób.

- Następnie skierujemy szczepienia do pensjonariuszy domów pomocy społecznej, zakładów opiekuńczo-leczniczych i innych miejsc, gdzie jest stacjonarny pobyt pacjentów – to ok. 150 tys. osób. W dalszej kolejności osoby 75+ – z naszych szacunków wynika, że jest ich ok. 3 mln. Po tej grupie będziemy szczepić młodszych emerytów, najpierw grupę 70-74+, potem 65-69 lat. Następnie mundurowych różnych formacji – policję, wojsko, WOT. W dalszej kolejności myślimy o zaszczepieniu pracowników sektorów strategicznych odpowiedzialnych za dostawy prądu, gazu wody - przedstawił wstępny harmonogram szczepień minister.

Trwa elektroniczny nabór placówek medycznych, które chcą przystąpić do programu szczepień

Narodowy Fundusz Zdrowia od piątku 4 grudnia przez 7 dni prowadzi elektroniczny nabór placówek medycznych, które chcą przystąpić do programu szczepień. Jak zaznaczono pierwszeństwo mają poradnie podstawowej opieki zdrowotne. Założono, że na mapie Polski pojawi się ok. 8 tys. punktów szczepień. Kwalifikować do nich będzie 40-50 tys. lekarzy mających prawo do wykonywania zawodu na terenie naszego kraju. Szczepienia wykonywać będą mogli oprócz lekarzy, pielęgniarki i ratownicy.

Czytaj więcej: Ruszył nabór placówek do Narodowego Programu Szczepień przeciwko covid >

 

AM/PAP