Polski system ochrony zdrowia funkcjonuje dziś w dużej mierze w oparciu o lekarzy, którzy osiągnęli lub wkrótce osiągną wiek emerytalny. Z danych Naczelnej Rady Lekarskiej wynika, że 19 proc. aktywnych zawodowo lekarzy i 29 proc. pracujących lekarek mogłoby złożyć natychmiast wypowiedzenia z pracy i udać się na odpoczynek. Centralny Rejestr Lekarzy wskazuje, że na 175 tys. aktywnych zawodowo doktorów 12 tys. mężczyzn oraz 30 tys. kobiet, nabyło już prawa emerytalne.

- Starsi lekarze nauczyli się dawno temu wypisywać recepty papierowe i nie chcą teraz się przestawiać. Choć znam  też młodszych doktorów, którzy jeszcze nie wystawiają e-recept, a z drugiej strony są i starsi doktorzy, którzy się dostosowali - mówi Tomasz Zieliński, wiceprezes Porozumienia Zielonogórskiego, odpowiedzialny za informatyzację w organizacji.

Gdy emeryci przestaną pracować, służbę zdrowia czeka... zawał - czytaj tutaj>>

  

Zlikwidować lukę pokoleniową

Związkowiec podkreśla także, że zupełne przejście na e-recepty powinno nastąpić w czasie, gdy zagwarantujemy zupełną zastępowalność pokoleń. Tymczasem lekarze mają zacząć obowiązkowo odchodzić od recept papierowych na rzecz elektronicznych od 1 stycznia 2020 r.

Czytaj w LEX: E-recepty w praktyce funkcjonowania podmiotów leczniczych >

- Gdy zapytamy starszych kolegów, czy jest coś, co z dnia na dzień mogłoby spowodować, że zrezygnowaliby z pracy usłyszymy, że jest nim zapowiadane od kilku lat pozbawienie lekarzy prawa do wypisywania recept w tradycyjnej, papierowej formie i zmuszenie ich do obsługi wizyt lekarskich i ordynacji leków w specjalistycznych programach komputerowych - mówi doktor Marek Derkacz. Zaznacza, że duża część z pracujących w zawodzie starszych lekarzy do tej pory z komputerów nie korzystała tak powszechnie lub aktywność swoją ograniczała jedynie do obsługi prostych edytorów tekstów. - Przy wystawianiu e-recept barierą okazuje się także być czasami brak prądu oraz awarie systemu - dodaje dr Derkacz.

Czytaj też: Uprawnienia i zasady wystawiania recept dla pacjentów w wieku powyżej 75 roku życia >

Wojciech Perekitko, także lekarz rodzinny należący do Porozumienia Zielonogórskiego przyznaje, że niedaleko gabinetu, w mieście Kożuchów w województwie zielonogórskim, pacjentów przyjmuje lekarz rodzinny mający ponad siedemdziesiąt lat. - Aż strach się bać co będzie gdy go zabraknie i kto przejmie opiekę nad jego pacjentami - mówi.

Lekarz może już wypisać receptę na rok - czytaj tutaj>>
 

Aplikacje nie działają

Wiele gabinetów lekarskich nie wystawia jeszcze e-recept nie dlatego, że lekarze nie chcą się do tego wymogu dostosować, ale nie działa aplikacja dostarczona przez firmę informatyczną. - A inni są zwyczajnie tak zapracowani, że nie mają czasu się tym zająć - mówi Tomasz Zieliński.

Dla lekarzy rodzinnych motywacją do wdrożenia systemu e-recept i zapoznania się z nim mogą być dużo lepsze wynagrodzenia. Fundusz zapłaci tym gabinetom lekarskim więcej za pacjenta, jeśli będą one wystawiały więcej e-recept.

Jeśli lekarz pierwszego kontaktu, posiadający certyfikat akredytacyjny, wystawi już we wrześniu ponad 80 proc recept w formie elektronicznej, dostanie z Funduszu znacznie podwyższoną stawkę kapitacyjną, czyli ryczałt za każdego pacjenta jaki jest zapisany do niego. Jeśli roczne wynagrodzenie za każdego pacjenta w wersji podstawowej wynosi dla lekarza 158 zł i 16 gr, to medyk który wystawi ponad 80 proc. recept w formie elektronicznej, dostanie już 168 zł za pacjenta.

Coraz trudniej o lekarza rodzinnego w małej miejscowości - czytaj tutaj>>
 

Motywacja finansowa

Jeśli zaś liczba e-recept będzie się  w gabinecie wahała w okolicach 50-80 procent, wówczas doktor będzie mógł liczyć ze strony NFZ na kwotę 165 zł i 96 gr zamiast podstawowej 158 zł i 16 gr. A gdy e-recept będzie między 5 a 30 proc., to stawka kapitacyjna wyniesie odpowiednio 162 zł i 84 gr. Te stawki na koniec roku, czyli w grudniu 2019 r. mają zmaleć. Dla lekarzy-prymusów wystawiających ponad 80 proc. recept w formie elektronicznej spadną z 168 zł do 156 zł i 36 gr.

Czytaj w LEX: Upoważnianie asystentów medycznych do wystawiania e-recept i e-skierowań >