Plany te minister zaprezentował kilka dni temu podczas konferencji prasowej w Centrum Diagnostyki i Fizjoterapii Werandki w Nałęczowie. Przypomniał, że rząd przygotował plan poprawy zdrowia Polaków, który składa się z pięciu elementów, który ma obejmować Krajową Sieć Onkologiczną, Krajową Sieć Kardiologiczną, zniesienie limitów w dostępie do lekarzy specjalistów, opiekę i rehabilitację pocovidową i program profilaktyki dla osób 40 plus.

NFZ: Od 4 maja wznowić świadczenia

W przypadku ograniczonej lub czasowo zawieszonej realizacji świadczeń wykonywanych planowo, Centrala Narodowego Funduszu Zdrowia zaleca wznowienie ich udzielania od 4 maja 2021 r. – głosi opublikowana w ubiegły wtorek informacja NFZ, zamieszczona na stronach Funduszu.
Jest w niej także stwierdzenie że "ze względu na poprawę sytuacji epidemicznej, dotychczasowe zalecenie ograniczenia udzielania świadczeń planowych, wydane w związku z minimalizowaniem ryzyka transmisji infekcji COViD-19 oraz potrzebą zapewnienia dodatkowych łóżek szpitalnych dla pacjentów wymagających pilnego przyjęcia, należy przyjąć za nieobowiązujące".

Odbudowa zdrowia Polaków będzie priorytetem w najbliższym czasie. Najważniejszym zadaniem jest powrót do normalnego leczenia, do zajmowania się zdrowiem tak jak przed pandemią – powiedział minister zdrowia. I dodał, że to nie jest tylko kwestia wychodzenia z COVID-19. - To problem znacznie szerszy, bo niestety pandemia spowodowała również pewne zaniedbanie zdrowia publicznego – przyznał Niedzielski.

Zapowiadając zmiany minister wyjaśniał, że zaniedbanie to wiąże się m.in. z ograniczoną dostępnością do systemu opieki, którego duża część była zaangażowana w walkę z pandemią COVID-19. - Najważniejszym zadaniem na najbliższy miesiąc, dwa, trzy miesiące jest powrót do normalnego leczenia, do zajmowania się zdrowiem tak jak zajmowaliśmy się nim w czasie przedpandemicznym – stwierdził minister.

Czytaj: Rząd przygotowuje plan odbudowy zdrowia Polaków>>

Onkologia, kardiologia, rehabilitacja

W odniesieniu do onkologii chodzi, jak podkreślał Niedzielski, o przekucie pilotażu Krajowej Sieci Onkologicznej na takie rozwiązanie systemowe, które w skali całego kraju ma zaproponować model opieki onkologicznej.

Drugim projektem jest Krajowa Sieć Kardiologiczna, która – jak zapowiedział minister – "w najbliższym tygodniu na zasadzie pilotażu będzie wprowadzona, jako rozporządzenie, zaczynając od województwa mazowieckiego".

Trzecim elementem ma być rehabilitacja pocovidowa. - Ale mamy jeszcze dwie rzeczy, które również chciałem zapowiedzieć, które w perspektywie tygodnia po majówce będą oficjalnie ogłoszone. To będzie profilaktyka dla osób w wieku powyżej 40. roku życia i zniesienie limitów świadczenia usług medycznych, tych specjalistycznych – poinformował Niedzielski. 

 

Na rehabilitację postcovidową wystarczy skierowanie lekarza

Skierowanie od dowolnego lekarza będzie uprawniało do wzięcia udziału w rehabilitacji postcovidowej w uzdrowisku – zapowiedział w poniedziałek szef resortu zdrowia Adam Niedzielski. Powiedział, że rehabilitacja postcovidowa, która ma być powszechnie dostępna. - To jest główne założenie, które przyświecało przy konstruowaniu tego rozwiązania – podkreślił. Zapewnił, że do wzięcia udziału w programie wystarczy skierowanie dowolnego lekarza, również POZ. - Rok czasu od przechorowania, skierowanie i telefon bezpośrednio do ośrodka – wyjaśnił