Prezydium Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych (KRDL) 10 maja 2019 roku przesłało swoje stanowisko dotyczące wypowiedzi ministra zdrowia o tym, że zawód diagnosty laboratoryjnego nie jest zawodem prawnie uregulowanym.

„W związku z wypowiedzią ministra zdrowia prof. Łukasza Szumowskiego w wywiadzie udzielonym stacji radiowej RMF FM 8 maja br. dotyczącą braku możliwości przeznaczenia celowanej kwoty na podwyżki dla diagnostów laboratoryjnych i fizjoterapeutów, Prezydium Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych wyraża sprzeciw wobec nierównego traktowania zawodów medycznych” - czytamy w stanowisku KRDL.

 

Minister o proteście fizjoterapeutów: Ruchy płacowe to zadanie dyrektorów szpitali - czytaj tutaj>>

 

Minister: Szpitale dostały dodatkowe pieniądze

Przypominamy, że Minister Zdrowia Łukasz Szumowski we wtorek pytany o protest fizjoterapeutów, mówił, że dyrektorzy szpitali dostali dodatkowe 680 mln zł z powodu wzrostu wycen w internie i chirurgii i mogą te dodatkowe środki przeznaczyć na wzrost kosztów, w tym wynagrodzeń dla personelu, zwłaszcza dla tych  grup, które nie dostały podwyżek. Do nich zalicza się nie tylko fizjoterapeutów, ale także diagnostów laboratoryjnych czy techników elektroradiologii.  - Nie możemy do tych grup zawodowych wystosować takich regulacji,  jak dla pielęgniarek czy lekarzy. Nie ma takiej prawnej możliwości - mówił Szumowski. - Odbyłem wiele spotkań z fizjoterapeutami. Przekazaliśmy te dodatkowe pieniądze dla szpitali, by  można je było także przeznaczyć na wzrosty kosztów płac - dodał.

Minister zdrowia tłumaczył, że nigdy nie obiecywał, że przekaże znaczone pieniądze na wzrost wynagrodzeń konkretnie dla fizjoterapeutów, ale będzie przekazywał większe pieniądze dla szpitali z powodu wzrostu wycen świadczeń. Szumowski podkreślał, że wzrost nakładów w ochronie zdrowia musi być przeznaczony na poprawę dostępności do świadczeń dla pacjentów, ale także na kadry medyczne.

- Ruchy płacowe powinni robić dyrektorzy jednostek. Oni są pracodawcami zatrudniającymi te grupy zawodowe - mówił Szumowski. - Ta poprawa warunków płacy i pracy jest niezbędna z punktu widzenia pacjenta. Gdyby nie one, za 5, 10 lat w systemie brakowałoby kadr medycznych w Polsce - dodał.

 

Protest fizjoterapeutów - po 13 maja głodówki i masowe zwolnienia lekarskie - czytaj tutaj>>

 

Żądają podwyżek

Prezydium KRDL w swoim stanowisku podkreśla, że w przywołanej powyżej wypowiedzi minister zdrowia prof. Łukasz Szumowski stwierdził, że zawód diagnosty laboratoryjnego nie jest uregulowany prawnie – czym wprowadza opinię publiczną w błąd.

„ Jak wynika z wypowiedzi Pana Ministra zdrowia właśnie z tego powodu diagności laboratoryjni, w przeciwieństwie do lekarzy i pielęgniarek, nie otrzymali bezpośrednio środków przeznaczonych na podwyżki wynagrodzeń” - prezes KRDL.

Prezydium KRDL wskazuje, że zawód diagnosty laboratoryjnego działa na podstawie ustawy z dnia 27 lipca 2001 roku o diagnostyce laboratoryjnej (Dz.U. z 2016 r., poz. 2245) oraz analogicznie jak lekarze i pielęgniarki posiada samorząd zawodowy.

- W związku z tym żądamy przeznaczenia bezpośrednich środków na wzrost wynagrodzeń dla diagnostów laboratoryjnych, gdyż nie istnieją przeszkody, które wskazał minister zdrowia w swojej wypowiedzi – podkreśla KRDL.