Związek Gmin Wiejskich RP informuje, że przy pomocy specjalnej przeglądarki na stronie gov.pl samorządy mogą sprawdzić, jakie kwoty mogą otrzymać w ramach Funduszu Inwestycji Samorządowych. ZGWRP jako pierwsza organizacja apelowała o utworzenie dla wszystkich gmin "Gminnego Bonu Inwestycyjnego".

Idea Funduszu Inwestycji Samorządowych

Jak już informowaliśmy, rząd przekaże 5 mld dla gmin i 1 mld zł dla powiatów na realizację wcześniej zaplanowanych inwestycji. W ustawie prezydenckiej o bonie turystycznym została wprowadzona poprawka do specustawy COVIDowej z 31 marca 2020 roku, która umożliwi powstanie funduszu inwestycji lokalnych, w ramach Funduszu Przeciwdziałania COVID-19. Projekt był błyskawicznie omawiany w Sejmie, bo rząd chce, by pieniądze trafiły do gmin i powiatów już w lipcu br. To tzw. tarcza inwestycyjna.

Samorządy będą mogły wykorzystać środki z nowego funduszu do końca 2022 roku.

Gminny bon inwestycyjny

Na początku maja zarząd ZGWRP przedstawił koncepcję utworzenia specjalnego bonu inwestycyjnego w wysokości 1 miliona złotych dla gminy, bez żadnych warunków. Związek ocenia, że realizacja tego pomysłu została przyjęta przez Parlament i Rząd, chociaż w nieco innym kształcie.

"Podstawowe założenia są zgodne z naszą podstawową ideą promowanego Gminnego Bonu Inwestycyjnego - wprowadzenie impulsu inwestycyjnego w gminach, który wpłynie nie tylko na uruchomienie powiązanych gałęzi gospodarki, ale również będzie przyczółkiem rozwoju i planowania inwestycji w kolejnych latach" - czytamy na stronie korporacji.

Link do wyszukiwarki Funduszu Inwestycji Samorządowych>>