28 stycznia Centralny Ośrodek Informatyki udostępni interaktywny kurs szkoleniowy dla urzędników , który pokazuje zmiany i nowe funkcjonalności w aplikacji ŹRÓDŁO.

Jak przypomina Ministerstwo Cyfryzacji, pierwsze dowody z warstwą elektroniczną będzie można otrzymać w marcu. Wnioski o wydanie e-dowodu będzie można składać od 4 marca. Resort cyfryzacji podkreśla, że dotychczasowe dokumenty zachowują ważność.

Czytaj też: Od marca będzie można otrzymać e-dowód osobisty

Materiały szkoleniowe i forum

Centralny Ośrodek Informatyki informuje, że na platformie https://szkolenia.obywatel.gov.pl zostaną zamieszczone dodatkowe materiały szkoleniowe. Uruchomione także będzie forum dyskusyjne. COI zależy, aby każdy pracownik urzędu, który wykonuje czynności związane z obsługą dowodów osobistych, jeszcze przed wdrożeniem miał aktywny dostęp do środowiska szkoleniowego.

 

Założenie konta

Pracownicy, którzy nie mieli wcześniej założonego konta, powinni postępować według następującej instrukcji:

  • Wejdź na link https://szkolenia.obywatel.gov.pl
  • Następnie kliknij link „Nie masz dostępu do platformy szkoleniowej?” i wypełnij formularz.
  • E-mail urzędu może być ten sam co e-mail uczestnika szkolenia.
  • Na podany adres zostanie wysłana odpowiedź o weryfikacji danych, a następnego dnia urzędnik otrzyma informację o utworzeniu nowego konta na platformie.
  • Podczas pierwszego logowania będzie można ustawić hasło na takie, które łatwo zapamiętać.

Przypomnienie hasła

  • Urzędnicy, którzy nie pamiętają hasła ani loginu do platformy szkoleniowej powinni postępować kolejno:
  • Wyślij e-mail na adres: trenerzy@coi.gov.pl i podaj imię, nazwisko i adres e-mail pracownika urzędu, dla którego ma zostać zresetowane hasło (może to być lista kilku osób w jednej wiadomości).
  • W odpowiedzi urzędnik otrzyma hasło, które będzie można zmienić przy pierwszym logowaniu na własne, łatwe do zapamiętania.

COI podkreśla, że link „Zapomniałaś/eś nazwy użytkownika lub hasła?” nie spowoduje automatycznego odzyskania hasła. Konieczny jest kontakt z Administratorami Platformy pod wskazanym adresem trenerzy@coi.gov.pl

 

Testy personalizacji blankietów e-dowodu pomyślne

Centrum Personalizacji Dokumentów MSWiA wraz z PWPW zakończyło testy personalizacji blankietów e-dowodu. Jest więc gotowe do wejścia w tryb „produkcyjny” wydawania spersonalizowanych dowodów z warstwą elektroniczną

Testy prowadzone w CPD miały odpowiedzieć na pytanie, czy rozwiązanie dostarczone przez Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych jest kompatybilne z parkiem maszyn w CPD. Operacja stanowiła ostatni krok w przygotowaniach MSWiA do wydawania pierwszego polskiego dowodu cyfrowego.

Pod koniec 2018 roku PWPW dostarczyła, zgodnie z harmonogramem projektu, pierwszą partię 100 tys. blankietów dowodów do personalizacji i w pełni potwierdziła zdolności produkcyjne w tym zakresie. PWPW jest także dostawcą rozwiązań IT, m.in. oprogramowania systemu personalizacji dokumentów oraz oprogramowania do zarządzania warstwą elektroniczną e-dowodu przez obywatela.

Czytaj też: NSA: Dane z rejestru PESEL tylko po wykazaniu interesu prawnego

 

Zobacz też: Dane zamieszczane w dowodach osobistych