Czas pandemii pokazuje siłę samoorganizacji społeczeństwa i gotowość mieszkańców do brania współodpowiedzialności za wspólnotę lokalną. Najaktywniejsi i najaktywniejsze z nich wspierają edukację online, monitorują stan drzew w swoich gminach, przygotowują projekty do budżetu obywatelskiego. W skutecznym wykorzystywaniu zasobów i więzi lokalnych pomoże im program Fundacji Batorego – akcja Masz Głos, który właśnie rusza z nową edycją.

Kto może zgłaszać się do akcji Masz Głos?

Do akcji Masz Głos 2021 mogą zgłaszać się organizacje społeczne, grupy nieformalne, aktywiści z całej Polski, którzy chcą zmieniać swoje najbliższe otoczenie – angażując do współpracy mieszkańców i władze lokalne. Mogą zajmować się różnymi sprawami: ekologią, przestrzenią publiczną, lokalnymi przepisami, edukacją, działaniami na rzecz młodzieży, seniorów, osób z niepełnosprawnościami – każda z tych inicjatyw jest ważna w akcji Masz Głos.

Portal Prawo.pl jest patronem medialnym, a wydawnictwo Wolters Kluwer Polska partnerem akcji Masz głos.

 


Jak zgłosić się do programu Masz Głos?

Aby zapisać się do programu Masz Głos należy wejść na stronę www.maszglos.pl i do 8 marca zgłosić swoje uczestnictwo. Udział w nim trwa 10 miesięcy i jest całkowicie bezpłatny.

- Często mówiąc samorząd, myślimy o urzędzie lub samych władzach lokalnych. Tymczasem samorząd to cała lokalna wspólnota. W akcji Masz Głos podpowiadamy, jak współpracować tak, aby mieszkańcy mieli wpływ na to, co dzieje się w ich gminach nie tylko podczas wyborów, a włodarze widzieli w nich nie kłopot a szansę na lepszy rozwój - mówi Edwin Bendyk, prezes Fundacji Batorego.

Akcja Masz Głos 2021

Mimo pandemii wielu uczestników działało w akcji Masz Głos

Mimo kryzysu wywołanego pandemią, aż 65 proc. uczestników poprzedniej edycji akcji Masz Głos odnalazło się w nowych realiach, dostosowując profil swoich działań do nowej sytuacji. Najwięcej z nich (80 proc.) szyło maseczki, drukowało artykuły ochronne 3D, wspierało osoby w kwarantannie i z grup podwyższonego ryzyka.

Udało się też zrealizować spektakularne, jak na czas pandemii, przedsięwzięcia w terenie. Fundacja Pszczoła zorganizowała dla mieszkańców Piły pasiekę edukacyjną, Stowarzyszenie „Zielona Akcja” doprowadziło do likwidacji tzw. „wyspy ciepła” w centrum Radomia, Koło Gospodyń Wiejskich w Nienadowej organizowało spotkania mniejszości ukraińskiej z Polakami z udziałem lokalnych władz. Gdy w listopadzie 2020 roku Fundacja Batorego przyznawała coroczną nagrodę Super Samorząd dla lokalnie współpracujących wspólnot mieszkańców i władzy samorządowej, laureatów wybierała spośród aż 120 grup aktywnie działających w akcji Masz Głos 2020. Podobna liczba uczestników brała udział w akcji we wcześniejszych, niepandemicznych latach.

Czytaj też: Akcja "Masz głos" rozpoczyna serię rozmów o wyzwaniach w pracy samorządowca

Eksperci będą pracować z grupami biorącymi udział w akcji

Organizacje lub grupy, które zarejestrują się na stronie maszglos.pl, otrzymają wsparcie ekspertów zajmujących się m.in. aktywnością obywatelską i tematyką samorządową. Eksperci nie tylko doradzą w kwestiach merytorycznych, ale także pomogą przygotować plan działania, określić cel, dopasować sposoby działania do danej społeczności.

Grono ekspertów tworzą pracownicy organizacji partnerskich Fundacji Batorego: Fundacja Aktywności Lokalnej, Stowarzyszenie Aktywności Obywatelskiej Bona Fides, Stowarzyszenie Homo Faber, Fundacja Laboratorium Badań i Działań Społecznych SocLab, Stowarzyszenie Rozwoju INSPIRACJE. Eksperci będą pracować z grupami biorącymi udział w akcji w zespołach regionalnych, ale też – jeśli zajdzie potrzeba – indywidualnie.  Porad udzielają także doświadczeni uczestnicy i uczestniczki poprzednich edycji akcji, m.in. zdobywcy nagrody Super Samorząd, specjalizujący się m.in. w tematach zieleni miejskiej, ogrodów społecznych, transportu publicznego i prowadzeniu portali społecznych.

- Współpraca, zwłaszcza w kryzysie spowodowanym pandemią, jest cenna i dlatego najskuteczniejsi dostaną nagrodę Super Samorząd. To wyróżnienie dla uczestników akcji Masz Głos i dla władz, więc zachęcamy do zainteresowania akcją również włodarzy – mówi Joanna Załuska, dyrektorka akcji Masz Głos Fundacji Batorego.

Czytaj też: Akcja Masz głos rozpoczyna spotkania o prawach i wolnościach obywatelskich

 

Wsparcie, jakie aktywistom i aktywistkom daje akcja Masz Głos, jest teraz ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Według badania Klon/Jawor (kwiecień 2020) prawie co druga organizacja społeczna ma w pandemii problem z utrzymaniem dotychczasowych darczyńców i sponsorów. Uczestnicy ubiegłorocznej edycji akcji Masz Głos wskazali w wewnętrznej ankiecie (kwiecień 2020) na problemy ze zmianami w budżetach obywatelskich lub funduszach sołeckich (20 proc.) i zawieszanie planowanych konkursów (23 proc.) dla organizacji społecznych. Do pilnych potrzeb organizacji należą: wsparcie prawne, merytoryczne, sieciowanie z innymi organizacjami. Jak ważne jest wsparcie dla III sektora, świadczy zaufanie Polek i Polaków do organizacji społecznych, które jest na poziomie 56 proc. (badanie Klon/Jawor, listopad 2020) i stale rośnie, podczas gdy zaufanie do partii politycznych wynosi 24 proc. (CBOS, kwiecień 2020).

Akcja Masz Głos jest programem Fundacji Batorego wspierającym organizacje społeczne i grupy nieformalne, które działają dla swoich lokalnych środowisk. Uczestnicy programu zakładają pasieki społeczne, prowadzą warsztaty dla mieszkańców, monitorują drzewa, składają petycje lub podejmują inne inicjatywy. Akcja Masz Głos pomaga im zrobić to wszystko we współpracy z władzą lokalną i otoczeniem. Najlepiej zrealizowane projekty dostają prestiżową nagrodę Super Samorząd. Akcja Masz Głos działa od 2006 roku i dotarła już do 1275 miast w całej Polsce. W 2021 jest realizowana we współpracy z: Fundacją Aktywności Lokalnej, Stowarzyszeniem Aktywności Obywatelskiej Bona Fides, Stowarzyszeniem Homo Faber, Fundacją Laboratorium Badań i Działań Społecznych SocLab, Stowarzyszeniem Rozwoju INSPIRACJE.