Ministerstwo Cyfryzacji zbiera dane dotyczące projektów związanych ze sztuczną inteligencją (AI) oraz Internetem rzeczy (IoT) realizowanymi są na terenie Polski. Zdaniem resortu dotychczas dostęp do wiedzy na temat takich projektów był utrudniony - dane były rozproszone i nie było publikacji efektów prac. Zebrane dane mają być przedstawione w formie interaktywnej mapy.

Samorządy pierwsze

Innowacyjne przedsięwzięcia samorządów pojawią się na mapie jako pierwsze, potem dodane będą zakładki dotyczące jednostek naukowych oraz prywatnych przedsiębiorstw.

Według resortu narzędzie będzie można wykorzystać między innymi do zlokalizowania w Polsce regionów najbardziej i najmniej innowacyjnych, co ułatwi podejmowanie działań zapewniających zrównoważony rozwój całego kraju. Posłużą też określeniu dziedzin, w których zastosowanie AI i IoT jest najbardziej i najmniej powszechne, co pozwoli na stymulowanie rozwoju w poszczególnych sektorach gospodarki.

Mapa pozwoli też na koordynację współpracy różnych środowisk, określenie przybliżonej liczby podmiotów wykorzystujących AI i IoT oraz wykorzystanie zrealizowanych projektów jako przykładów dobrych praktyk do promocji korzyści płynących z zastosowania nowych technologii.

 

 

Korzyści dla podmiotów zgłaszających projekty

 

Według ministerstwa podmioty, które zgłoszą swoje projekty, odniosą korzyści w postaci m.in. promocji województwa, powiatu czy gminy oraz przyciągnięcia uwagi potencjalnych inwestorów.

Mapa umożliwi też nawiązanie współpracy z innymi podmiotami w zakresie wykorzystania nowych technologii oraz uzyskanie wsparcia ze strony rządowej – między innymi poprzez określenie barier, m.in. prawnych dla rozwoju AI i IoT i późniejsze ich usunięcie.

 

W celu zgłoszenia projektu należy wypełnić specjalnie przygotowaną ankietę.

Mapa będzie systematycznie aktualizowana. Resort podaje przykładową listę projektów, jakich można zgłaszać:

  • Inteligentny monitoring - wykorzystujący algorytmy wideodetekcji np. wykrywanie sytuacji niebezpiecznych.
  • Inteligentny wywóz śmieci, czujniki zapełnienia koszy, optymalizacja wyjazdów śmieciarek.
  • Inteligentny parking – system, który rozpoznaje wolne miejsca parkingowe (np. za pomocą kamer).
  • Oświetlenie miejskie posiadające inteligentny system zarządzania. 
  • Chatbot, wirtualny urzędnik  - wykorzystanie mechanizmów sztucznej inteligencji do komunikacji z obywatelami.
  • Możliwość zdalnego odczytu poboru mocy cieplnej, wody i odprowadzania ścieków.

 

Czytaj też: Zarządcy infrastruktury muszą dbać o cyberbezpieczeństwo, chociaż nie wszyscy o tym wiedzą