Posiadanie psa, szczególnie w mieście, wiąże się z wieloma dodatkowymi obowiązkami. Właściciele czworonogów nie mają o nich pojęcia, podejmując decyzję o nowym członku rodziny. A niewiedza - niestety - szkodzi. Z punktu widzenia zarządcy nieruchomości, podstawowym obowiązkiem właścicieli psów, jest sprzątanie po swoich pupilach. Nie wszyscy o tym wiedzą, ale jest to obowiązek wynikający z zapisów prawnych, a za jego nieprzestrzeganie przewidziany jest mandat karny.

 

500 zł kary za niesprzątnięcie odchodów

Zgodnie z art. 4 ustawy z 13 września 1996 roku o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, każda osoba wyprowadzająca zwierzę domowe na spacer jest zobowiązana do ochrony terenów przeznaczonych do wspólnego użytku przed zanieczyszczeniami, na przykład psimi odchodami. Nieprzestrzeganie przepisu grozi otrzymaniem mandatu w wysokości do 500 złotych. Jedynie osoby niepełnosprawne oraz opiekunowie psów będących w służbie policji są zwolnione z tego obowiązku.

Czytaj w LEX: Opracowanie i uchwalenie regulaminu utrzymania czystości i porządku w gminie >

Sprzątanie tego, co w czasie spacerów pozostawiają nasi pupile, to z jednej strony wypełnianie obowiązków właściciel psa, a z drugiej strony - wyraz odpowiedzialności za otocznie. Każdy z nas przynajmniej raz spotkał się z niemiłą niespodzianką pozostawioną na parkowej ścieżce czy osiedlowym chodniku. Sukcesem jest, jeżeli uda nam się ominąć przeszkodę, jeżeli nie, jest nieprzyjemnie, ale w takich przypadkach nie ma innych konsekwencji.

Czytaj też: Zakaz wyprowadzania psa do parku? Prawo nie pozwala>>

Place zabaw powinny być ogrodzone


Niebezpiecznie jest natomiast, kiedy psy biegają tam, gdzie nie powinny, na przykład w miejscach, gdzie bawią się dzieci. Place zabaw powinny być ogrodzone, jednak nie zawsze tak jest i zwierzęta mogą się tam dostać bez większych przeszkód. A przecież  przenoszą one często wiele niebezpiecznych chorób - dzieci nie zdają sobie z tego sprawy i chętnie bawią się z sympatycznymi czworonogami. Inną sprawa jest, że takie zwierzę może być agresywne. Wychodząc na spacer, pies powinien mieć kaganiec i być prowadzony na smyczy. Kodeks wykroczeń wskazuje, w art. 77, że: kto nie zachowuje zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, podlega karze grzywny do 250 złotych albo karze nagany.


Jako zarządcy nieruchomości staramy się przypominać i w miarę naszych uprawnień pomagać właścicielom w wypełnianiu ich obowiązków. W pierwszej kolejności przypominamy o konieczności sprzątania po czworonogach. Standardem są tabliczki, które często w zabawnej formie przypominają o nieprzyjemnych obowiązkach. Na większości osiedli są specjalne punkty, gdzie znajdują się kosze, a w nich sprzęt ułatwiający wypełnienie obowiązku sprzątania po pupilu. Prowadzę firmę zarządzającą nieruchomościami od lat, i zauważyłem, że ludzie mają coraz większą świadomość obowiązków wobec zwierzaków. Oczywiście, zdarzają się osoby, które całkowicie to lekceważą, ale na szczęście nie jest to tak powszechne jak 10 czy 15 lat temu. 

Mariusz Łubiński jest prezesem Zarządu Admus Sp. z o.o., firmy wyspecjalizowanej w zarządzaniu nieruchomościami

Sprawdź w LEX: