W okresie korzystania z urlopu dla poratowania zdrowia nauczyciel ma zapewnione źródło utrzymania. Zgodnie z art. 73 ust. 5 ustawa Karta Nauczyciela, nauczyciel mimo iż nie świadczy pracy, zachowuje prawo do comiesięcznego wynagrodzenia zasadniczego i dodatku za wysługę lat oraz prawo do innych świadczeń pracowniczych, w tym dodatku w wysokości 10 proc. wynagrodzenia zasadniczego (tzw. „wiejskiego” dla nauczyciela zatrudnionemu na terenie wsi lub w mieście liczącym do 5000 mieszkańców). Nie przysługuje mu natomiast wynagrodzenie z tytułu godzin ponadwymiarowych przypadających przed datą udzielenia urlopu, jak też dodatek motywacyjny i funkcyjny.
Zobacz nagranie szkolenia w LEX: Urlopy dla poratowania zdrowia nauczycieli - zasady udzielania i warunki korzystania >
Ustawa nie wprowadza żadnych dodatkowych warunków wypłaty wynagrodzenia zasadniczego. Nauczyciel przebywający na urlopie dla poratowania zdrowia nadal pozostaje w stosunku pracy i na treść tego stosunku pracy, w tym na wysokość wynagrodzenia wpływają wszystkie przepisy prawa oświatowego. Dyrektor szkoły może nauczycielowi korzystającemu z urlopu wypłacić nagrodę za osiągnięcia dydaktyczno – wychowawcze, pod warunkiem, że kryteria do przyznania nagrody ten spełnił przed datą rozpoczęcia urlopu. Dodać należy, że wynagrodzenie otrzymane przez nauczyciela w czasie urlopu dla poratowania zdrowia nie jest uwzględniane przy ustalaniu wysokości dodatkowego wynagrodzenia rocznego wypłacanego na podstawie ustawy z 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej.
Dodatkowa praca zarobkowa w czasie urlopu dla poratowania zdrowia
W okresie urlopu dla poratowania zdrowia nauczyciel nie uczestniczy w zajęciach szkolnych oraz innych zebraniach (np. posiedzeniach rady pedagogicznej). Nie może również nawiązać stosunku pracy lub podjąć innej działalności zarobkowej. Wynika to przede wszystkim z celu urlopu, jakim jest realizacja zaleconego leczenia. W zakazie chodzi jednak wyłącznie o działalność o charakterze zarobkowym, wykonywaną osobiście przez nauczyciela. Zakazane jest zatem prowadzenie działalności gospodarczej, choćby nauczyciel nie osiągał z tego tytułu zysku. Ważna jest bowiem sama potencjalna możliwość, by określona aktywność przynosiła dochody.
Zakaz nie dotyczy działalności nauczyciela prowadzonej w celu niezarobkowym np. związkowej, społecznej w tym również uczestnictwa w posiedzeniach ciał statutowych stowarzyszeń, fundacji czy związków zawodowych.
Zobacz linię orzeczniczą w LEX: Rozwiązanie stosunku pracy z nauczycielem w okresie korzystania przez niego z urlopu dla poratowania zdrowia >
Dyrektor ma prawo odwołać nauczyciela z urlopu
Dyrektor szkoły, który stwierdzi, że w okresie urlopu dla poratowania zdrowia nauczyciel podejmuje inny stosunek pracy lub inną działalność zarobkową, ma obowiązek go odwołać z urlopu, określając termin powrotu do pracy. Podstawą odwołania nauczyciela z urlopu dla poratowania zdrowia może być również kontynuowanie zatrudnienia na podstawie stosunku pracy lub wykonywanie innej działalności zarobkowej rozpoczętych przed udzieleniem tego urlopu. Brak wykonania tego obowiązku może stanowić w przypadku nauczyciela mianowanego i dyplomowanego – podstawę odpowiedzialności dyscyplinarnej, a w przypadku pozostałych nauczycieli – podstawę rozwiązania stosunku pracy z powodu ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych. Nauczyciel może zakwestionować zasadność odwołania z urlopu dla poratowania zdrowia w drodze powództwa wniesionego do sądu pracy.
Czytaj w LEX: Szczegółowe zasady udzielania nauczycielom urlopu dla poratowania zdrowia >
Powyższe działania dyrektora dotyczą wyłącznie aktualnej sytuacji nauczyciela. Jeżeli dyrektor poweźmie informację o działalności zarobkowej nauczyciela po zakończeniu urlopu dla poratowania zdrowia, może wymierzyć nauczycielowi karę porządkową wynikającą z przepisów Kodeksu pracy (o ile nie upłynęły terminy do jej wymierzenia).
Sprawdź w LEX:
- Czy nauczycielka, która przez okres trzech miesięcy miała ograniczony wymiar zatrudnienia może skorzystać z urlopu dla poratowania zdrowia? >
- Czy nauczycielka, która nabędzie prawo do świadczenia kompensacyjnego może skorzystać z urlopu dla poratowania zdrowia? >
- Czy nauczyciel, który otrzymał skierowanie do sanatorium może w tym okresie skorzystać z urlopu dla poratowania zdrowia? >
- Czy liczba urlopów dla poratowania zdrowia może być większa niż 3, jeżeli urlopy będą krótsze niż jeden rok? >