Jest to wspólna inicjatywa Ministerstwa Cyfryzacji, Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej i zespołów CSIRT (Computer Security Incident Response Team) uruchamia portal „BezpieczneWybory.pl”. Będzie też szeroko informował na ten temat.

Jak rozpoznać fake news?

Na portalu można dowiedzieć się, jak weryfikować autentyczność profili społecznościach oraz wiarygodność informacji oraz jak zgłaszać przypadki nadużyć w internecie.

Czytaj też: Obecność osób trzecich podczas głosowania ma zapobiec fałszowaniu wyborów

Według ministra Marka Zagórskiego okres przedwyborczy jest czasem, w którym dezinformacja czy rozpowszechnianie nieprawdziwych informacji się nasilają. - Dlatego stworzyliśmy stronę, która podpowie obywatelom, jak na takie zjawiska reagować – mówi Marek Zagórski.

Na stronie www.bezpiecznewybory.pl można się np. dowiedzieć, jak działają trolle, czyli osoby, które celowo powodują konflikty wokół określonych osób lub problemów, aby wzbudzić emocje i prowokować agresję.

 


Nie dawajmy się podpuszczać i manipulować w sieci

Emocjonalny wpis, cięta riposta, niepotrzebne ostre słowo – to mogą być reakcje, o które chodzi prowokatorowi. Nie dawajmy się podpuszczać i manipulować - radzi Juliusz Brzostek, dyrektor Pionu Centrum Cyberbezpieczeństwa w NASK.

Jak tłumaczy, przed udostępnieniem wpisu warto zadać sobie kilka pytań: czy we wpisie jest podane źródło newsa? Jeśli tak, to czy znamy serwis, na który powołuje się autor? Czy o danym wydarzeniu mówią również inne wiarygodne źródła? Czy wpis podaje autora tekstu? Czy można sprawdzić jego inne publikacje. W razie wątpliwości lepiej na wszelki wypadek nie przekazywać postu.

Jak się ochronić i zgłosić zagrożenie?

Portale społecznościowe prowadzą działania w celu ochrony użytkowników przed fałszywymi informacjami. Często więc przyjmują zgłoszenia od osób, które natrafiły na fake news. Instrukcja, jak dokonać zgłoszenia do administratora portalu znajduje się na stronie www.bezpiecznewybory.pl. Zagrożenie oszustwem, dezinformacją lub podszywanie się pod cudzą tożsamość można też zgłaszać na adresy wskazane na portalu Bezpieczne Wybory.

Według resortu cyfryzacji podczas kampanii wyborczej warto szczególnie zwrócić uwagę na zagrożenia w internecie. Problem nadużyć w sieci występuje jednak cały czas, dlatego działania na rzecz edukacji internautów i przeciwdziałania manipulacjom w sieci będą kontynuowane po wyborach samorządowych.

Akcja informacyjna i portal realizowane są z inicjatywy ministra cyfryzacji Marka Zagórskiego i trzech CSIRT poziomu krajowego: Ministerstwa Obrony Narodowej, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i NASK.

Zobacz też: Zadania jst przy organizacji wyborów samorządowych w 2018 r.