Minister Niedzielski stwierdził, że szczególnie problematyczne jest określenie statusu ozdrowieńca. - Było to dyskutowane z premierem Mateuszem Morawieckim na Radzie Medycznej, ale istnieją "poważne wątpliwości ze strony medycznej" - powiedział.

Według ministra pierwsza wątpliwość dotyczy oznaczania poziomu przeciwciał po przebyciu choroby, który gwarantuje odporność na zakażenie. Druga dotyczy tego, że przebycie COVID-19 ma bardzo różny charakter, w przeciwieństwie do standardowej szczepionki, która zapewnia intensywną odpowiedź immunologiczną organizmu. - Osoby, które przechodzą skąpoobjawowo lub bezobjawowo mają ten poziom przeciwciał zdecydowanie niższy – powiedział. I dodał, że dlatego wprowadzenie statusu ozdrowieńca jest skomplikowane.

Czytaj: Kolejność szczepień przeciwko COVID-19 określona w rozporządzeniu>>
 

W Danii będą paszporty zaszczepionych

Tymczasem duński rząd zapowiedział w środę wprowadzenie od końca lutego cyfrowych koronapaszportów, które będą potwierdzać przyjęcie szczepionki przeciwko Covid-19. Początkowo system ma pomóc biznesowi w odbywaniu podróży służbowych. - Najważniejsze jest powstrzymanie rozwoju koronawirusa, ale są części społeczeństwa, które muszą się rozwijać, a społeczność biznesowa powinna mieć możliwość podróżowania - stwierdził pełniący obowiązki ministra finansów Morten Bodskov na wspólnej konferencji prasowej z przedstawicielami pracodawców.
Według przedstawiciela duńskiego rządu początkowo dane o zaszczepieniu będą dostępne na stronie internetowej sundhed.dk, a następnie za trzy-cztery miesiące powstanie "kompletne rozwiązanie technologiczne". - Dodatkowy cyfrowy paszport w telefonie pokaże, kiedy zostałeś zaszczepiony. Możemy być jednym z pierwszych krajów na świecie, który wprowadzi takie rozwiązanie - podkreślił Bodskov.

 

UE: Koronapaszporty to dyskryminacja?

- Ludzie nie mogą być dyskryminowani - oznajmił w czwartek rzecznik Komisji Europejskiej ds. praworządności Christian Wigand odpowiadając podczas konferencji prasowej na pytanie, jakie jest stanowisko KE wobec zapowiedzi Kopenhagi wprowadzenia cyfrowych koronapaszportów. - Nie chciałbym spekulować na temat potencjalnych planów poszczególnych krajów, ale należy zapewnić, żeby nie było dyskryminacji ludzi i konsumentów - oznajmił.

Rzecznik przypomniał jednak, że szefowie państw i rządów na ostatnim szczycie Rady Europejskiej uzgodnili, że praca nad świadectwami szczepień do celów medycznych będzie kontynuowana. - Decyzja o tym, w jaki sposób świadectwa mogłyby być używane, ma być podjęta w późniejszym terminie - dodał.

Wlk. Brytania przygotowuje paszporty szczepionkowe

Brytyjski rząd rozważa wprowadzenie w jakiejś formie paszportów szczepionkowych, co mogłoby umożliwić wyjazdy zagraniczne i zwolnienie z obowiązku kwarantanny po powrocie - napisał w piątek dziennik "The Times". Według gazety, trzy ministerstwa - spraw zagranicznych, transportu i zdrowia - pracują nad opcjami dla podróżujących do krajów, które mogą wymagać tego jako warunku wjazdu.

Z informacji wynika, że dotyczyłoby to tylko osób wyjeżdżających za granicę i nie ma na razie mowy o ewentualnych przywilejach w kraju dla osób posiadających taki dokument, bądź jakimś wykluczeniu osób, które go nie posiadają.