Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy – Prawo komunikacji elektronicznej wraz z projektem ustawy Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo komunikacji elektronicznej.

Jak podkreśla rząd, w ostatnich latach w Polsce obserwowany jest dynamicznie postępujący proces informatyzacji gospodarki. Wchodzące na rynek rozwiązania technologii informacyjno – komunikacyjnych (ICT) znajdują coraz szersze zastosowanie we wszystkich gałęziach życia społeczno-gospodarczego. Dokonują one przemian m.in. w sposobie prowadzenia biznesu, edukacji, medycynie, a także w administracji państwowej. Wraz z rozwojem mobilnego dostępu do internetu, a wkrótce także kolejnej generacji systemów dostępu bezprzewodowego, polski i europejski rynek ICT wejdzie w fazę znaczących przemian i stanie się istotnym elementem rozwoju Przemysłu 4.0, czyli cyfrowej rewolucji przemysłowej.

Czytaj także: UE wprowadza nowe obowiązki dla pośredników w usługach cyfrowych>>

 


Najważniejsze rozwiązania

  •  Uregulowane zostaną zasady wykonywania działalności, która polega na dostarczaniu publicznych sieci telekomunikacyjnych lub świadczeniu usług komunikacji elektronicznej. Nowe rozwiązania będą dotyczyć nie tylko tradycyjnych przedsiębiorców telekomunikacyjnych, ale także operatorów tzw. usług Over the Top (to np. aplikacje internetowe i komunikatory).
  • Ustalone zostaną kwestie związane z gospodarowaniem częstotliwościami, zasobami numeracji oraz zapewnieniem dostępu do sieci telekomunikacyjnych.
  • Zagwarantowana zostanie ochrona praw użytkowników końcowych, w szczególności przez wprowadzenie nowych obowiązków informacyjnych oraz wzmocnienie uprawnień dotyczących zawierania umowy i jej rozwiązywania.
  • Wprowadzona zostanie możliwość otrzymania przez abonentów prepaid zwrotu pozostałych na koncie środków z doładowań, w przypadku wygaśnięcia ważności konta.
  • W przypadku przedterminowego rozwiązania umowy, znacząco ograniczona zostanie natomiast wysokość roszczeń odszkodowawczych, które stosują dostawcy usług wobec abonenta.

Nowe rozwiązania mają wejść w życie po 6 miesiącach od ogłoszenia, z wyjątkiem niektórych przepisów, które zaczną obowiązywać w innych terminach. Proponowane przepisy zastąpią obowiązującą obecnie ustawę z 16 lipca 2004 r. – Prawo telekomunikacyjne.

Wraz z projektem ustawy Prawo komunikacji elektronicznej, przyjęty został również projekt ustawy Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo komunikacji elektronicznej. Zawarto w nim przepisy przejściowe i dostosowujące, w tym zmiany w wielu innych ustawach, na które będą mieć wpływ nowe regulacje dotyczące łączności elektronicznej.