Chodzi o uruchomienie nowego Rejestru Dokumentów Paszportowych. Dzięki niemu można zgłosić online uszkodzenie paszportu albo innego dokumentu paszportowego.  Dzięki temu procedury z tym związane mają być prostsze, ale zanim to nastąpił, od środy 9 listopada do końca ubiegłegotygodnia punkty paszportowe będą nieczynne.

Jak informują rządowe służby odpowiedzialne za cyfryzację administracji, dzięki nowym e-usługom będzie można sprawdzić swoje dane w Rejestrze Dokumentów Paszportowych (RDP), w tym również ważność paszportu lub innego dokumentu paszportowego. Osoby przebywające za granicą, które złożyły wniosek o paszport, będą mogły potwierdzić jego odbiór online, kiedy dostarczy go kurier.

Dotychczas, chcąc złożyć wniosek o paszport, wypełnia się go odręcznie. Od 13 listopada będzie on wypełniany elektronicznie przez urzędnika – wyjaśnił pełnomocnik ds. cyberbezpieczeństwa minister Janusz Cieszyński. Zaznaczył, że stopniowo w aplikacji mObywatel będą pojawiały się informacje na temat tego, jakie dane zawiera rejestr dokumentów paszportowych. - Wcześniej taka opcja była dostępna w przypadku dowodów osobistych. Możemy podejrzeć wszystkie nasze dowody wraz ze zdjęciami, terminami wydania i unieważnienia. Dzięki Rejestrowi Dokumentów Paszportowych analogiczne rozwiązanie będzie wkrótce dotyczyło paszportów, co pozwoli coraz więcej spraw zrealizować przez internet, bez konieczności wizyty w urzędzie – mówi Cieszyński.

Czytaj: Prezydent podpisał ustawę upraszczającą wydawanie paszportów>>

Zgłoszenie online

Po zmianach można zgłosić online uszkodzenie paszportu albo innego dokumentu paszportowego. Można to zrobić w trzech prostych krokach. Najpierw należy zweryfikować swoją tożsamość online – można to zrobić za pomocą profilu zaufanego lub e-dowodu. Następnie należy wejść na portal gov.pl w zakładkę "Usługi dla Obywatela" i znaleźć e-usługę". Zgłoś utratę lub uszkodzenie paszportu lub innego dokumentu paszportowego". Ostatnim krokiem jest kliknięcie "Wyślij zgłoszenie" i potwierdzenie za pomocą e-podpisu, profilu zaufanego, e-dowodu lub kwalifikowanego podpisu elektronicznego.

- Pierwsze paszporty w nowym systemie został skutecznie wydane, wydrukowane, spersonalizowane tak, że system już funkcjonuje. Dzisiaj będzie pierwsze "przetarcie" w nowej wersji już w urzędach z obywatelami, z klientami, którzy będą mogli z tego systemu skorzystać - poinformował w poniedziałek rano Janusz Cieszyński.

 

Czytaj w LEX:

Strasburg: odmowa paszportu za niepłacenie alimentów narusza Konwencję. Battista przeciwko Włochom - wyrok ETPC z dnia 2 grudnia 2014 r., skarga nr 43978/09 >>>

IV SA/Wa 811/13, Właściwość organu w przedmiocie unieważnienia paszportu. - Wyrok WSA w Warszawie >>>

 

ks/pap