Zgodnie z opublikowanym w piątek rozporządzeniem od dzisiaj zasłanianie ust i nosa nie jest obowiązkowe w przestrzeni otwartej, jeśli między osobami jest dystans 2-metrowy. Maseczki nadal trzeba nosić w sklepach, kościołach, autobusach.

Limity osób rozluźnione

Od 30 maja w sklepach, gastronomii, na bazarkach oraz poczcie nie będą obowiązywały już limity osób.  W sklepie, środkach komunikacji, kościołach czy kinach maseczki będą obowiązkowe - nie będzie trzeba ich nosić na otartej przestrzeni. Również od soboty 30 maja restauracje i bary hotelowe mogą być otwarte i serwować na sali posiłki gościom.

 


Od 6 czerwca będą mogły być otwarte, z obowiązkiem spełniania wymogów sanitarnych, instytucje kultury, kina, teatry czy też obiekty rekreacyjne: kluby fitness, siłownie. Wyłączone z tego są dyskoteki i kluby.

Czytaj: Na ulicach już bez obowiązkowych maseczek i bez limitów w sklepach>>

Zmiany dla hoteli i organizacji wesel

Od 6 czerwca w hotelach mogą zacząć działać baseny, siłownie, kluby fitness. Właściciele hoteli muszą jednak zachowywać określone zasady sanitarne.

Od 6 czerwca będzie możliwość organizacji wesel i uroczystości rodzinnych do 150 osób. W punktach gastronomicznych nadal musi być zachowana odpowiednia odległość między stolikami, a klienci zanim usiądą do stolika, muszą mieć założone maseczki. Obowiązują również nadal wszystkie wytyczne sanitarne - m.in. dezynfekcja rąk i stolików.

Sanatoria i loty

Od 15 czerwca będą mogły odwiesić działanie uzdrowiska. Konieczne będzie wykazanie ujemnego wyniku testu diagnostycznego pod kątem koronawirusa. Badanie musi być wykonane nie wcześniej niż 6 dni przed terminem rozpoczęcia leczenia lub rehabilitacji.

Kontrolne pomiary temperatury przy wejściu do terminali, obowiązek noszenia maseczek przez pasażerów przez cały lot, obowiązek wypełnienia oświadczenia o stanie zdrowia - to niektóre z zasad bezpieczeństwa, które będą obowiązywały na lotniskach i w samolotach. Na lotniskach obowiązywać będzie również dystans społeczny rozumiany jako zachowanie 1,5 m odstępu między ludźmi. Trzeba będzie także nosić maseczkę. Ograniczone będzie też korzystanie z usług i obiektów lotniskowych np. placów zabaw, czy palarni.

Zgodnie z wytycznymi, na pokładach samolotów personel będzie nosił maseczki oraz rękawiczki. Pasażerowie będą zobowiązani do zakrywania maseczką ust i nosa przez cały lot, a maseczki powinno zmieniać się co cztery godziny.