Liczba zachorowań spada, rośnie odsetek zaszczepionych, więc rząd obiecał poluzowanie obostrzeń. Stanie się to jednak dopiero po majówce, dlatego zwolennicy hucznych imprez powinni obejść się smakiem. W majówkę zamknięte pozostają też hotele, a po ulicy wciąż chodzimy w maseczkach.

 

Rodzinne święta na razie tylko niezalecane>>  

Można spotkać się z rodziną i znajomymi

Najbardziej surowe obostrzenia obowiązywały wiosną zeszłego roku i przez kilka godzin w Sylwestra, obowiązywał wtedy zakaz przemieszczania się. Wyjątkiem była jedynie realizacja niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego. Brak definicji tych potrzeb sprawiał, że przepis mógł być stosowany arbitralnie - niektóre wyjazdy mogły być potraktowane jako niezbędne, inne uznane za fanaberię, np. mandatem karano za wyjazd do myjni. Kary te jednak były masowo uchylane przez sądy, ponieważ taki zakaz wprowadzany rozporządzeniem jest niezgodny z Konstytucją.

Czytaj w LEX: Ważne pytania o ochronę danych osobowych podczas epidemii koronawirusa >

 

 

W tym roku jest inaczej - wyjeżdżać można, ale nie bardzo jest gdzie. Obowiązuje bowiem zakaz prowadzenia działalności hotelarskiej z określonymi wyjątkami. Dotyczą one podróżowania w sprawach zawodowych lub zdawania egzaminów. Hotele zostaną otwarte dopiero w przyszłym tygodniu - 8 maja.

 

Czytaj w LEX: Poddanie określonej osoby przymusowej kwarantannie podczas epidemii koronawirusa - konsekwencje prawne >

 

Więcej sportu, ale głownie dla młodzieży

Już od soboty natomiast dzieci i młodzież będą mogły korzystać z basenów i obiektów sportowych, natomiast nadal nie będzie można iść na siłownię lub do klubu fitness. Te ruszą dopiero pod koniec maja - z limitem jedna osoba na metr kwadratowy. Wszystkie kryte obiekty sportowe pod koniec maja będą otwarte z limitem 50 proc.

 

Osoby, które lubią zabijać czas przechadzając się po sklepach, też raczej będą musiały poszukać alternatywy, bo galerie ruszą 8 maja. Podobnie z koneserami jedzenia "na mieście". W majówkę nadal mogą je zamawiać wyłącznie na wynos lub - jeżeli pogoda dopisze - zrobić grilla, ale legalność tego ostatniego może być dyskusyjna.

 

Maseczka i limit osób

Przede wszystkim utrzymano zarówno nakaz noszenia maseczek - również na zewnątrz - jak i zakaz organizowania zgromadzeń. Przepis jest tak skonstruowany, że może ukrócić pomysł na piknik lub grilla ze znajomymi, jeżeli ktoś by coś takiego planował, a policja wykazałaby się odpowiednim poziomem czujności.

 

Według rozporządzenia covidowego do 3 maja zakazane jest organizowanie i udział w zgromadzeniach, w których bierze udział więcej niż 5 osób. Chodzi tu o zgłoszone wydarzenia - np. protest lub marsz. W dalszej części przepisu do odwołania zakazuje się wszystkich innych zgromadzeń, spotkań i zebrań za wyjątkiem.

  1. spotkań lub zebrań służbowych i zawodowych;
  2. imprez i spotkań do 5 osób, które odbywają się w lokalu lub budynku wskazanym jako adres miejsca zamieszkania lub pobytu osoby, która organizuje imprezę lub spotkanie; do limitu osób nie wlicza się osoby organizującej imprezę lub spotkanie oraz osób wspólnie z nią zamieszkujących lub gospodarujących;
  3. zgrupowań, spotkań lub zebrań związanych z realizacją zadań mających na celu zwalczanie lub zapobieganie rozprzestrzenianiu się chorób zakaźnych zwierząt, w tym zwierząt wolno żyjących (dzikich).

 

Jakkolwiek by to absurdalnie nie brzmiało, dopuszczalne jest zorganizowanie domówki w kawalerce, ale już nie spotkania w parku albo we własnym ogródku.

- Aby trzymać się litery prawa, grilla należy zorganizować tak, by operator był na zewnątrz, a reszta gości, z zachowaniem oczywiście limitu wskazanego w rozporządzeniu, pozostawała w lokalu lub budynku - mówi Prawo.pl prof. Robert Suwaj, adwokat w kancelarii Suwaj Zachariasz Legal.

 

Wtóruje mu radca prawny Jakub Kowalski, wspólnik w Kancelarii Radców Prawnych Mirosławski, Galos, Mozes sp.j., który podkreśla, że grill w parku nie jest zgromadzeniem w rozumieniu ustawy o zgromadzeniach - chyba, że jest przy okazji jakichś obrad lub formą demonstracji.

- Jest natomiast innym zgromadzeniem, spotkaniem, imprezą i są dozwolone tylko "w lokalu lub budynku" gospodarza. Sensu w tym brak, ale "tak ustawodawcy wyszło".  Oczywiście jeżeli to grill w ramach zgromadzenia o charakterze religijnym to jest dozwolony przy spełnieniu warunków z par 26 ust. 8 rozporządzenia covidowego - tłumaczy. Grilla mogą urządzić też myśliwi, którzy polują na dziki w ramach zwalczania ASF.

 

Dopuszczalne jest oczywiście grillowanie samotne. W przypadku parków i plaż należy też zwrocić uwagę na obowiązujące regulaminy, niektóre w ogóle zakazują takich aktywności i mandat można dostać za zupełnie inne wykroczenie. Dopuszczalne jest natomiast zdjęcie maseczki - można to zrobić w parku, na plaży lub w ogrodzie zabytkowym.

 

Mandat i kara administracyjna za łamanie obostrzeń

Ustawa z dnia 28 października 2020 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z przeciwdziałaniem sytuacjom kryzysowym związanym z wystąpieniem COVID-19 (Dz. U. poz. 2112) dodała przepis, który pozwala nakładać na obywateli dodatkowe obowiązki. Po zmianach ustawa pozwala na wprowadzenie nakazu zakrywania ust i nosa, w określonych okolicznościach, miejscach i obiektach oraz na określonych obszarach, wraz ze sposobem realizacji tego nakazu. Doprecyzowała też, że łamanie obostrzeń jest wykroczeniem.

 

Wysokie kary - do 30.000 zł nakłada tez Sanepid. Nie bronią się one jednak w sądzie - te często uznają, że wprowadzenie obostrzeń rozporządzeniem narusza Konstytucję. Problemem okazuje się też procedura - sankcje nakładane arbitralnie i bez dania stronie możliwości zabrania stanowiska.

 

Sądy zwracają również uwagę, że Rada Ministrów zrezygnowała z formalnego i przewidzianego w art. 232 Konstytucji RP wprowadzenia stanu klęski żywiołowej. Uznała, że przyznane jej zwykłe środki konstytucyjne w rozumieniu art. 228 ust. 1 Konstytucji są wystarczające, aby opanować istniejący stan epidemii.

 

Zobacz wzór dokumentu w LEX: Wyrok nakazowy z karą grzywny za wykroczenie z art. 54 k.w. >

Jak odwołać się od kary za złamanie ograniczeń w poruszaniu>>