Takie m.in. zmiany zapowiedział w środę premier Mateusz Morawiecki. Z jego informacji wynika, że od 4 maja nastąpi powrót uczniów do szkół z klas I-III, ad 29 maja uczniowie wszystkich klas będą uczyć się stacjonarnie. Od 4 maja w reżimie sanitarnym otwarte będą galerie sztuki i muzea Natomiast od 8 maja otwarte będą hotele w reżimie sanitarnym, a od 15 maja otwarte ogródki na świeżym powietrzu w restauracjach i kawiarniach. Od 29 maja rząd zezwoli na otwieranie restauracji, ale maksymalne obłożenie to 50 proc. lokalu. Będzie możliwość zorganizowania m.in. wesela i komunii, limit do 50 osób; otwarte kina i teatry, z maksymalnym 50 proc. obłożeniem placówki.

W czwartek wieczorem opublikowane zostało rozporządzenie z 29 kwietnia 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemiizezwalające na otwarcie sklepów i punktów usługowych w galeriach handlowych. Dotyczy m.in. instytucji kultury, którym umożliwia działalność wystawienniczą pod warunkiem zapewnienia, że będzie przebywała w nich jednocześnie nie więcej niż 1 osoba na 15 m kw. powierzchni. Natomiast  w piątek ukaże się rozporządzenie, które będzie dotyczyć wszystkich regulacji obowiązujących do 7 maja, a w przyszłym tygodniu ukaże się rozporządzenie, które będzie regulowało wszystkie kwestie do końca maja. 

Szef rządu podczas środowej konferencji prasowej dotyczącej sytuacji epidemicznej wskazał, że dane, które napływają, dotyczące zakażeń, "pozwalają na podjęcie decyzji związanych z odmrażaniem gospodarki". - To są dane, które dają pewne podstawy do takiego ostrożnego optymizmu. Zapewne najgorsze jeśli chodzi o zakażenia za nami - mówił.

Czytaj: W części województw ograniczenia epidemiczne trochę mniejsze>>

 

Od 1 maja sport na świeżym powietrzu do 50 osób

- Od 1 maja wprowadzamy jednolite zasady dotyczące uprawiania sportu na świeżym powietrzu, zwiększamy limit uczestników z 25 do 50 osób - ogłosił w środę minister zdrowia Adam Niedzielski. I podkreślił, że rząd chce, żeby sport był pierwszym krokiem w kierunku luzowania obostrzeń. 

- Zaczynamy od 1 maja, czyli od najbliższej soboty, kiedy wprowadzamy jednolite zasady w całym kraju, które dotyczą przede wszystkim sportu. Na świeżym powietrzu zwiększamy dotychczas obowiązujący limit z 25 do 50 osób - poinformował Niedzielski. - Nadchodzi majówka, czas który można przeznaczyć na aktywności fizyczne. Więc chcemy, żeby była możliwość skorzystania z tego w szerszym gronie, z tym jednym poważnym zastrzeżeniem, że te aktywności muszą się odbywać na powietrzu - podkreślił Niedzielski.

Kibice mogą wrócić na trybuny

Minister zdrowia poinformował też, że od 15 maja kibice będą mogli wrócić częściowo na obiekty sportowe na świeżym powietrzu, na razie przy wypełnieniu trybun maksymalnie w 25 procentach. - Od 15 maja 25 procent publiczności w obiektach sportowych na świeżym powietrzu i to jest na pewno dobra informacja dla wszystkich kibiców - przyznał minister Niedzielski. Rozgrywki piłkarskiej ekstraklasy kończą się 16 maja, co oznacza, że kibice będą mogli zobaczyć - przy 25-procentowym zapełnieniu trybun - spotkania 30. kolejki. W ostatnich miesiącach, z powodu pandemii koronawirusa, stadiony pozostawały puste.

Galerie i sklepy w reżimie sanitarnym

Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że od 4 maja nastąpi otwarcie galerii handlowych, sklepów budowlanych i meblowych z limitem jedna osoba na 15 metrów kwadratowych; ten sam limit będzie obowiązywał w miejscach kultu religijnego i instytucjach kultury. Ale wyjaśnił, że otwarcie to nastąpi w limicie, który obowiązywał przed ostatnimi obostrzeniami, czyli jedna osoba na 15 metrów kwadratowych.

Minister poinformował, że ten sam limit będzie stosowany w kościołach, miejscach kultu religijnego, a także w instytucjach kultury.

Więcej: Galerie i sklepy meblowe będą otwarte po majówce. Restauracje i puby ruszą na świeżym powietrzu>>
 

Komunie tak, ale z ograniczeniami

- Organizatorzy pierwszych komunii, które planowane są na 8 i 9 maja muszą się liczyć z tym, że będzie to tylko uroczystość kościelna, a nie uroczystość organizowana zgodnie nowym harmonogramem - powiedział minister zdrowia. 

- Zwiększamy liczbę osób, które mogą uczestniczyć w tych uroczystościach kościelnych, bo limit osób przypadających na metr kwadratowy został zmniejszony; bo mamy teraz 1 osobę na 15 metrów kwadratowych, wcześniej ten standard to była 1 osoba na 20 metrów kwadratowych - powiedział Niedzielski. Dodał, że od strony organizowania uroczystości, to od połowy maja będzie możliwość "dopuszczenia organizacji takiego przyjęcia na dworze, czyli w ramach ogródka i tutaj limit jest określony do 25 osób".

W drugiej połowie maja można bez maseczek na ulicy

O d 15 maja będziemy proponowali rozwiązanie, że na zewnątrz maseczki nie będą musiały być noszone, o ile jest zapewniony dystans półtora metra, który jest wymagany - oświadczył szef resortu zdrowia podczas środowej konferencji prasowej. Podkreślił, że "w każdej sytuacji, która oznacza niemożność zachowania tego dystansu, maseczki nadal powinny być noszone, bo są podstawowym zabezpieczeniem".

Harmonogram luzowania ograniczeń

W komunikacie opublikowanym w środę na stronach rządowych przekazano, że przy utrzymującym się niskim poziomie zakażeń możliwe będzie stopniowe luzowanie obostrzeń według zaplanowanego harmonogramu. Zaznaczono, że może się on zmieniać zależnie od sytuacji epidemicznej.

Od 1 maja

 • Jednolite zasady bezpieczeństwa w całym kraju – otwarte salony fryzjerskie i kosmetyczne
 • Sport – uprawianie sportu w obiektach sportowych na świeżym powietrzu, limit maks. 50 osób.
 • Sport – uprawianie sportu na krytych obiektach sportowych i na basenach dla zorganizowanych grup dzieci i młodzieży, maks. 50 proc. obłożenia obiektu

Od 4 maja

 • Jednolite zasady bezpieczeństwa w całym kraju – nauka hybrydowa w klasach I-III szkół podstawowych.
 • Kultura – otwarte galerie sztuki i muzea – limit jedna osoba na 15 mkw., działalność w ścisłym reżimie sanitarnym
 • Handel – otwarte sklepy budowlane, meblowe, galerie handlowe – limit jedna osoba na 15 mkw., działalność w ścisłym reżimie sanitarnym
 • Kult religijny – nabożeństwa z limitem jedna osoba na 15 mkw. w świątyniach, rekomendacja odprawiania ceremonii na świeżym powietrzu
 • Edukacja – szkoły podstawowe: nauka stacjonarna dla klas I-III szkoły podstawowej, ścisły reżim sanitarny, m.in. wietrzenie sal podczas przerw i dezynfekcja placówek w weekendy.

Od 8 maja

 • Hotele otwarte dla gości – maks. 50 proc. obłożenia obiektu, zamknięte restauracje i strefa welness & spa.

Od 15 maja

 • Noszenie maseczek na świeżym powietrzu – jeżeli wskaźnik zakażeń na 100 tys. osób spadnie poniżej 15, możliwe będzie zniesienie obowiązku noszenia maseczek na świeżym powietrzu. Bez zmian pozostanie obowiązek zakrywania nosa i ust maseczką w pomieszczeniach zamkniętych.
 • Gastronomia zewnętrzna (na świeżym powietrzu) – otwarte ogródki restauracyjne, działalność w ścisłym reżimie sanitarnym – m.in. zachowany bezpieczny dystans między stolikami i limit osób na stolik.
 • Kultura – otwarte kina i teatry na świeżym powietrzu, maks. 50 proc. obłożenia, działalność w ścisłym reżimie sanitarnym
 • Imprezy okolicznościowe na zewnątrz – możliwość zorganizowania m.in. wesela i komunii – limit do 25 osób w ścisłym reżimie sanitarnym – m.in. zachowany bezpieczny dystans między stolikami i limit osób na stolik (regulacje takie same jak w przypadku gastronomii zewnętrznej).
 • Edukacja – szkoły podstawowe i średnie: nauka hybrydowa dla klas IV-VIII szkół podstawowych, nauka hybrydowa dla klas I-IV szkół średnich. Ścisły reżim sanitarny: wietrzenie sal podczas przerw, dezynfekcja placówek w weekendy
 • Sport – uprawianie sportu w obiektach sportowych na świeżym powietrzu, maks. 25 proc. publiczności

Od 29 maja

 • Gastronomia wewnętrzna – otwarte restauracje – maks. obłożenie 50 proc. lokalu, działalność w ścisłym reżimie sanitarnym – zachowany bezpieczny dystans między stolikami, limit osób na stolik.
 • Imprezy okolicznościowe wewnątrz – możliwość zorganizowania m.in. wesela i komunii – limit do 50 osób, w ścisłym reżimie sanitarnym – m.in. zachowany bezpieczny dystans między stolikami i limit osób na stolik (regulacje takie same jak w przypadku gastronomii wewnętrznej)
 • Kultura – otwarte kina i teatry, maks. obłożenie 50 proc. placówki, działalność w ścisłym reżimie sanitarnym.
 • Sport – uprawianie sportu na krytych obiektach sportowych i basenach – obiekty dostępne dla wszystkich, maks. obłożenie do 50 proc. (z widownią)
 • Sport – uprawianie sportu w siłowniach, w klubach fitness, solaria, limit jedna osoba na 15 mkw., działalność w ścisłym reżimie sanitarnym.
 • Edukacja – szkoły podstawowe i średnie – nauka stacjonarna dla wszystkich uczniów, ścisły reżim sanitarny, wietrzenie sal podczas przerw, dezynfekcja placówek w weekendy.