Średnia liczba zgonów związanych z koronawirusem w Europie przewyższyła liczbę zgonów w Azji na początku marca 2020 roku. 

Nadmierne zgony przekraczają zgłoszone liczby zgonów z powodu COVID-19 z dużym marginesem  

Według danych, jakie zebrał i przeanalizował Financial Times dotyczących nadmiernej śmiertelności wynika, że deklarowane liczby zgonów z powodu COVID-19 nie odzwierciedlają prawdziwego wpływu koronawirusa na śmiertelność na całym świecie. Jak się okazuje liczba zgonów w niektórych krajach jest o ponad 50 procent wyższa niż zwykle. W wielu krajach nadmierne zgony przekraczają zgłoszone liczby zgonów z powodu COVID-19 z dużym marginesem.

 

Polska w czołówce nadmiernej śmiertelności

Polska w zestawieniu nadmiernej śmiertelności zajmuje w UE bardzo wysokie 5 miejsce z około 20 proc. Ponadto odnotowaliśmy 4 najgorszy w UE wskaźnik nadmiarowych zgonów w przeliczeniu na milion osób oraz 3 w UE z najwyższą liczbą nadmiarowych śmierci.   

Z danych GUS wynika, że w Polsce w 2020 roku zmarło, 477 tys. osób. To o blisko 70 tys. więcej niż w 2019. Według danych Ministerstwa Zdrowia do tej pory z powodu Covid-19 zmarło 58 421 osób na 2,5 miliona zakażonych od 4 marca 2020 roku.