- Wyrażamy przekonanie, że stosowanie zasad etycznych zawartych w niniejszym dokumencie przez uczestników łańcucha żywnościowego zapewni zaufanie konsumentów oraz wpłynie na utrzymanie wysokiej jakości i renomy polskiej żywności na rynku krajowym i rynkach światowych - cnapisano  we wstępie do Kodeksu.

Kodeks Etyki Żywnościowej zawiera 7 zasad:

  1. bezpieczeństwo konsumenta;
  2. poszanowanie żywności przez minimalizację strat;
  3. solidarna ochrona zaufania konsumentów w łańcuchu żywnościowym;
  4. przejrzysta i niewprowadzająca w błąd informacja w znakowaniu i reklamie produktów żywnościowych;
  5. szczególne traktowanie dzieci i młodzieży jako konsumentów;
  6. uczciwość w konkurowaniu i relacjach rynkowych;
  7. właściwe respektowanie urzędowej kontroli żywności.

 

W Kodeksie znalazło się też stwierdzenie, że rolnik, przetwórca, handlowiec, każda osoba pracująca przy żywności - "od pola do stołu" deklaruje przestrzeganie wszelkich przepisów dotyczących produkcji żywności na każdym jej etapie i wdrażanie aktualnie obowiązujących systemów zarządzania bezpieczeństwem i jakością.

Czytaj: Samoregulacja na rynku żywności dla dzieci przynosi efekty>>

Według Kodeksu, "niedopuszczane jest fałszowanie produktów i wprowadzenie konsumentów w błąd w celu uzyskania nieuzasadnionych korzyści ekonomicznych i przewagi rynkowej za jednoznacznie nieetyczne uznaje się świadome stosowanie surowców niewiadomego pochodzenia, zafałszowanych lub oferowanych poza oficjalnym obrotem".

Kodeks stwierdza też, że uczciwość w konkurowaniu i relacjach rynkowych ma polegać m.in. na rzetelnym i bezstronnym traktowaniu wszystkich klientów i dostawców oraz przestrzeganiu wszelkich praw dotyczących konkurencji, łącznie z tymi, które zabraniają porozumień z konkurentami dotyczących ustalania cen lub innych warunków sprzedaży, dzielenia sfery wpływów, grup klientów czy linii produktów.