Porozumienie przewiduje, że europejscy dostawcy usług crowdfundingowych będą musieli wystąpić o zezwolenie do właściwego organu krajowego państwa członkowskiego, w którym mają siedzibę. W Polsce będzie to Komisja Nadzoru Finansowego. Na poziomie unijnym nadzór ma być koordynowany przez Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA). 

Jak poinformowano, uzgodniony jednolity zestaw kryteriów będzie miał zastosowanie do wszystkich europejskich dostawców usług finansowania społecznościowego do ofert w wysokości 5 mln euro (KE proponowała limit 1 mln euro), obliczanych na okres 12 miesięcy i na jednego właściciela projektu.

Rozporządzenie umożliwi inwestorom otrzymanie karty kluczowych informacji inwestycyjnych przygotowaną przez właściciela projektu dla każdej oferty finansowania crowdfundingowego. Dostawcy usług crowdfundingowych będą musieli przekazywać klientom jasne informacje na temat ryzyka finansowego i opłat, jakie mogą być zmuszeni ponieść, w tym ryzyka niewypłacalności i kryteriów wyboru projektów.

Mniej zaawansowani inwestorzy otrzymają bardziej szczegółowe porady i wskazówki, w tym dotyczące możliwości ponoszenia strat i ostrzeżenia w przypadku, gdy ich inwestycja przekroczy 1 tys. euro lub 5 proc. wartości projektu netto.

Czytaj: Ustawy o crowdfundingu nie ma, zbiórki społeczne są>>