RPO podjął w tej sprawie interwencję na podstawie skarg obywateli. Sygnalizuje Związkowi Banków Polskich problem likwidacji oddziałów banków i bankomatów, który dotyka w szczególności dotyka mieszkańców miasteczek i wsi.

Możliwe wykluczenie finansowe

Według skarżących, takie działania banków ograniczają ich prawa konsumenckie. Podkreślają, że forma płatności gotówkowej jest nadal legalną, pełnoprawną, powszechną i akceptowaną formą transakcji, a tego rodzaju decyzje banków powodują ich wykluczenie społeczne i finansowe.

Rzecznik zauważa w swoim wystąpieniu, że z powodu podeszłego wieku czy niepełnosprawności, osoby takie nie zawsze mogą się przemieszczać w poszukiwaniu bankomatu, czy oddziału, w którym niejednokrotnie muszą ponieść dodatkowe koszty opłaty za wypłatę gotówki. Rzecznik przyznaje, że pandemia przyczyniła się do popularyzacji transakcji płatniczych przy wykorzystaniu instrumentów bankowości elektronicznej, niemniej należy pamiętać, że nie każdy chce lub może korzystać z tej formy płatności.

Biuro RPO prosi Związek Banków Polskich o rozważenie działań interwencyjnych w celu umożliwienia klientom, bez względu na miejsce zamieszkania, dostępu do środków na ich rachunkach bankowych.

Czytaj w LEX: Bezprawne pobieranie pieniędzy z bankomatu w orzecznictwie sądów >>

Czytaj w LEX: Przestępstwo skimmingu >>