- Jest w Polsce ta trudna, tragiczna sprawa niepełnosprawnych. Mamy nowe propozycje, mamy kolejny plus do naszej piątki - zapowiedział w niedzielę w Krakowie Jarosław Kaczyński, prezes Prawa i Sprawiedliwości.

Premier: Zrobimy to, to jest nasze zobowiązanie

Więcej szczegółów ujawnił premier. - Chcemy w najbliższych kilku miesiącach przekazać osobom niepełnosprawnym powyżej 18. roku życia, całkowicie niezdolnym do samodzielności, comiesięczny, stały dodatek w wysokości prawdopodobnie 500 zł - mówił Mateusz Morawiecki. - Idziemy o krok dalej, żeby ulżyć osobom, najbardziej poszkodowanym przez los. Osobom, którym państwo musi pomagać. Zrobimy to, to jest nasze zobowiązanie – dodał.

Są pieniądze

Wyjaśnił, że do Funduszu Solidarnościowego spływają pierwsze pieniądze, które rząd, zgodnie z obietnicą sprzed roku, chce przeznaczyć na stały dodatek dla wszystkich tych osób, które mają orzeczenie o całkowitej niepełnosprawności.

Czytaj też: Rusza program opieki wytchnieniowej osób niepełnosprawnych >

Na finansowanie dodatku przeznaczone zostaną również środki uzyskane z nowego podatku handlowego, który miał obowiązywać w Polsce już od września 2016 roku, ale Komisja Europejska wszczęła w związku z jego wprowadzeniem postępowanie o naruszenie prawa unijnego, argumentując, że jego konstrukcja może faworyzować mniejsze sklepy, co może być uznane za pomoc publiczną. Rząd nie zgodził się z tym stanowiskiem, ale zawiesił jego pobór. W czwartek Polska w Sądzie Unii Europejskiej wygrała sprawę przeciwko Komisji Europejskiej dotyczącą tego podatku. Zdaniem sądu, Komisja popełniła błąd, uznając ten podatek za niedozwoloną pomoc publiczną. Sprawa nie jest jeszcze ostatecznie zakończona, bo od decyzji sądu przysługuje odwołanie. Zgodnie z ustawą o podatku od sprzedaży detalicznej miały obowiązywać dwie stawki: 0,8 proc. od przychodu między 17 mln zł a 170 mln zł miesięcznie i 1,4 proc. od przychodu powyżej 170 mln zł miesięcznie.