Stanowisko takie prezes Prawa i Sprawiedliwości zaprezentował w sobotę podczas spotkania w Pułtusku. Jak mówił,  trzeba bronić godności Polski, która według niego jest dziś często atakowana o obrażana, a nawet "próbuje się jeszcze czegoś więcej, próbuje się stwierdzić, że Polska ma w związku z II wojną światową jakieś zobowiązania finansowe".
Prezes nawiązał w ten sposób do opinii niektórych środowisk żydowskich, że Polska powinna wypłacić odszkodowania za mienie ofiar Holokaustu przejęte przez Polaków lub przez państwo polskie. 

Czytaj: Raport o restytucji mienia żydowskiego w Europie>>

Wypowiedź prezesa PiS nawiązuje do uchwalonej przez Kongres USA i podpisanej w maju ubiegłego roku przez prezydenta Donalda Trumpa ustawy o sprawiedliwości dla ofiar, którym nie zadośćuczyniono (Justice for Uncompensated Survivors Today - JUST), dotyczącej restytucji mienia ofiar Holokaustu. Zgodnie z nią Departament Stanu ma monitorować sytuację i informować Kongres o tym, co się dzieje w tej sprawie.
Zgodnie z tą ustawą sekretarz stanu USA będzie zobowiązany do przedstawienia w dorocznym raporcie Departamentu Stanu informacji o przestrzeganiu praw człowieka w poszczególnych państwach świata albo w dorocznym raporcie o wolności religijnej na świecie; sprawozdanie o realizacji ustaleń zawartych w Deklaracji Terezińskiej. 
Deklaracja ta, przyjęta w 2009 roku przez 46 państw świata, na zakończenie Praskiej Konferencji ds. Mienia Ery Holokaustu, jest niezobowiązującą listą podstawowych zasad mających przyspieszyć, ułatwić i uczynić przejrzystymi procedury restytucji dzieł sztuki oraz prywatnego i komunalnego mienia przejętego siłą, skradzionego lub oddanego pod presją w czasie Holokaustu. 

Czytaj: 
Władze USA będą monitorować reprywatyzację majątków ofiar zagłady>>

Dyplomata USA: Ustawa JUST nie jest przeciw Polsce>>
 

- Otóż są zobowiązania finansowe: wobec Polski i Polaków a Polska żadnych zobowiązań nie ma. I to zarówno z punktu widzenia prawa, jak i z punktu widzenia elementarnej moralności i przyzwoitości. To nam należy zapłacić, to nam są niektórzy na zachód od polskich granic winni dziesiątki, setki miliardów euro czy dolarów, może nawet więcej niż bilion, my nie jesteśmy nikomu nic winni - podkreślił Jarosław Kaczyński.

Do wypowiedzi szefa partii odniósł się premier Mateusz Morawiecki. - Polacy powinni mieć pełne prawo być dumnymi ze swojej historii, dziedzictwa i kultury oraz świętowania pod biało-czerwonym sztandarem. Pamiętamy o tragicznych losach polskiego narodu w trakcie II Wojny Światowej, dlatego nie będzie zgody na wypłatę odszkodowań z naszej strony - stwierdził.