Konieczność ponownego określenia kategorii osób zobowiązanych do spełniania wojskowego obowiązku meldunkowego jest konsekwencją zmian dokonanych w nowelizacji ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o zmianie ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 161, poz. 1278), polegających na określeniu kategorii osób, które podlegają obowiązkowi służby wojskowej.
 
W wyniku dokonanych zmian, wojskowemu obowiązkowi meldunkowemu podlegają:

1. mężczyźni, którzy w danym roku kalendarzowym kończą dziewiętnaście lat życia, do końca roku kalendarzowego, w którym kończą pięćdziesiąt lat życia, a posiadający stopień wojskowy oficera lub podoficera - sześćdziesiąt lat życia;

2. kobiety, które podlegają obowiązkowi stawienia się do kwalifikacji wojskowej, poczynając od dnia 1 stycznia roku kalendarzowego, w którym kończą dziewiętnaście lat życia, do końca roku kalendarzowego, w którym kończą pięćdziesiąt lat życia, a posiadające stopień wojskowy oficera lub podoficera - sześćdziesiąt lat życia;

3. osoby, które w trybie ochotniczym zgłosiły się do kwalifikacji wojskowej, począwszy od dnia stawienia się do tej kwalifikacji do końca roku kalendarzowego, w którym kończą pięćdziesiąt lat życia, a posiadające stopień wojskowy oficera lub podoficera - sześćdziesiąt lat życia.

Zmiana ma istotne znaczenie dla wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, bo to im ww. osoby zgłaszają dane dotyczące 1. zameldowania się w miejscu pobytu stałego lub pobytu czasowego trwającego ponad trzy miesiące, 2. zgłoszenia przedłużenia pobytu czasowego trwającego ponad trzy miesiące, 3. zgłoszenia wyjazdu za granicę na okres dłuższy niż trzy miesiące i powrotu z tego wyjazdu, 4. wymeldowania się z miejsca pobytu stałego lub pobytu czasowego trwającego ponad trzy miesiące.

Wójt, burmistrz, prezydent miasta ma obowiązek odnotować w zbiorach meldunkowych dane dotyczące stosunku ww. osób do obowiązku czynnej służby wojskowej oraz wysłać, w terminie trzech dni od dnia dopełnienia obowiązku meldunkowego, zawiadomienia meldunkowe w formie formularza meldunkowego albo wydruku z aktualnego programu informatycznego dotyczące:

1. osób podlegających rejestracji oraz osób podlegających kwalifikacji wojskowej, które nie stawała do tej kwalifikacji - do wójta albo burmistrza (prezydenta miasta) właściwego ze względu na nowe miejsce ich pobytu stałego lub pobytu czasowego trwającego ponad trzy miesiące,

2. pozostałych osób podlegających wojskowemu obowiązkowi meldunkowemu - do wojskowego komendanta uzupełnień właściwego ze względu na nowe miejsce ich pobytu stałego lub pobytu czasowego trwającego ponad trzy miesiące.

Artykuł pochodzi z programu System Informacji Prawnej LEX on-line