Centrum Informacyjne Sejmu poinformowało w piatek 26 stycznia, że Do Kancelarii Sejmu wpłynęło 18 zgłoszeń z kandydaturami do Krajowej Rady Sądownctwa. Nie podano jednak ich nazwisk.
Dyrektor CIS Andrzej Grzegrzółka powiedział, że "zgodnie z ustawą o KRS, najbliższe dni poświęcone będą na pozyskanie informacji z właściwych sądów o dorobku orzeczniczym kandydatów", sprawdzane będą także podpisy złożone pod kandydaturami.

Według sędziów z zarządu Stowarzyszenia "Iustitia" są to:

1. Paweł Styrna z Sądu Rejonowego w Wieliczce, 2. Rafał Puchalski z Sądu Rejonowego w Jarosławiu (na delegacji w Ministerstwie Sprawiedliwości), 3.Teresa Kurcyusz-Furmanik orzekająca w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Gliwicach, 4. Maciej Mitera z Sądu Rejonowego dla Warszawy-Woli (na delegacji w Ministerstwie Sprawiedliwości); 5. Zbigniew Łupina, sędzia Sądu Rejonowego w Biłgoraju. 6. Leszek Mazur z Sądu Okręgowego w Częstochowie (brat nowego prezesa Sądu Apelacyjnego w Katowicach Witolda Mazura), 7. Jarosław Dudzicz, nowy prezes Sądu Okręgowego w Gorzowie Wlkp., 8. sędzia Dagmara Pawełczyk-Woicka, nowa prezes Sądu Okręgowego w Krakowie (i niedawno na delegacji w Ministerstwie Sprawiedliwości), 9. Joanna Kołodziej-Michałowicz z Sądu Rejonowego w Słupsku, 10. Marek Jaskulski z Sądu Rejonowego Poznań-Stare Miasto, 11. Maciej Nawacki, nowy prezes Sądu Rejonowego w Olsztynie, 12. płk Mariusz Lewiński, sędzia wojskowy, 13. Remigiusz Guz, nowy prezes Sądu Rejonowego w Wodzisławiu Śląskim (i niedawno na delegacji w Ministerstwie Sprawiedliwości), 14. Mariusz Witkowski, nowy prezes Sądu Rejonowego w Siemianowicach Śląskich, 15. Ewa Łąpińska, sędzia Sądu Rejonowego w Jaworznie, 16. Dariusz Drajewicz, nowy wiceprezes Sądu Okręgowego w Warszawie.

Czytaj: "Iustitia" pyta kandydatów do KRS: czemu chcecie służyć?>>

Zgodnie z nową ustawą o KRS, po zakończeniu procedury sprawdzania zgłoszeń, kadydatury zostaną skierowane do sejmowej komisji. Ona zdecyduje, czy przedstawiać poszczególnych kandydyatów pod głosowanie w Sejmie.
Każdy klub poselski ma wskazywać nie więcej niż 9 możliwych kandydatów. Izba ma ich wybierać co do zasady większością 3/5 głosów - głosując na ustaloną przez sejmową komisję listę 15 kandydatów, na której musi być co najmniej jeden kandydat wskazany przez każdy klub. W przypadku niemożności wyboru większością 3/5 głosowano by na tę samą listę, ale o wyborze decydowałaby bezwzględna większość głosów.