Z imponującym wynikiem 2,7 mld dolarów Stany Zjednoczone uzyskały w tym roku kwotę wyższą niż suma kar z rekordowych lat 2012 i 2013 – wynika z raportu Allen & Overy. Natomiast na całym świecie kary za zmowy cenowe sięgnęły 3,2 mld dolarów. To aż o 2 mld dolarów mniej niż rok wcześniej. Jednak w nadchodzących miesiącach możemy się spodziewać sporej liczby decyzji o karach, ponieważ w wielu krajach trwają zaawansowane postępowania antymonopolowe.
Z analizy wynika, że coraz mniej chętnie kary nakładane są w Unii Europejskiej. W I półroczu ubiegłego roku ich wysokość sięgnęła 1,95 mld dolarów. Tymczasem od początku 2015 było to niespełna 93,6 mln dolarów. Wiele jednak wskazuje, że ten skromny początek nie oznacza wcale zmiany trendu. Prowadzone przez Komisję Europejską postępowania m.in. w sektorze usług finansowych oraz w segmencie producentów kondensatorów zakończą się jeszcze w tym roku – uważają eksperci.
Eksperci podkreślają, że również w Polsce będziemy świadkami sporej aktywności urzędu antymonopolowego, ponieważ od początku roku weszły w życie istotne zmiany dotyczące prawa konkurencji. Przedsiębiorcy muszą bardzo uważać, ponieważ nowe przepisy są skomplikowane. Więcej>>> 

Czytaj: Rynek ma być skuteczniej chroniony przed zmowami cenowymi>>>