- Jesteśmy szczególnie zaniepokojeni przyjętą przez Sejm nowelizacją ustaw sądowych, która rozszerza odpowiedzialność dyscyplinarną sędziów i wprowadza zmiany w ustawie o sądach powszechnych, ustawie o Sądzie Najwyższym oraz w innych aktach. Wraz z z tzw. reformami wprowadzonymi w ciągu ostatnich czterech lat, stanowi ona zagrożenie dla niezależności sądownictwa, ogranicza wolność słowa w wypadku sędziów i stowarzyszeń sędziowskich, ogranicza samorząd sędziowski i rozszerza kontrolę polityczną nad pracą sądów - stwierdzają autorzy listu.

Czytaj: Senat odrzucił ustawę o dyscyplinowaniu sędziów>>

Odnosząc się do nowelizacji ustaw sądowych, uchwalonych 20 grudnia przez Sejm i odrzuconych 17 stycznia br. przez Senat, która rozszerza odpowiedzialność dyscyplinarną sędziów i wprowadza zmiany w procedurze wyboru I prezesa Sądu Najwyższego, amerykańscy deputowani piszą: "wprowadzając tę ustawę w życie, Polska wykona znaczący krok wstecz w stosunku do historycznej roli silnego lidera na polu demokratycznych reform w Europie. - Erozja demokratycznych zasad podważy zaś wielkie postępy, jakie Polska poczyniła w ciągu minionych dziesięcioleci, by zbudować nowoczesne i demokratyczne państwo - czytamy w liście.

Apel o zawetowanie ustawy

W swym liście do Andrzeja Dudy kongresmeni Engel i Keating zaapelowali o zatrzymanie procedowanych obecnie rozwiązań prawnych ws. dyscyplinowania sędziów i "potwierdzenie przywiązania Polski do wartości demokratycznych". Przypomnieli w nim, że od lat opowiadają się za silnym partnerstwem Stanów Zjednoczonych i Polski - "opartym na obopólnym przywiązaniu do wartości demokratycznych". - W naszej ocenie polskie reformy sądownictwa wywołują niepokój, ponieważ nie respektują zasady niezależności sądów oraz podziału władzy - napisali kongresmeni.

We wtorek 21 stycznia br. marszałek Senatu Tomasz Grodzki będzie rozmawiał z przewodniczącą Izby Reprezentantów USA Nancy PelosiW drodze na Światowe Forum Holokaustu w Yad Vashem w Jerozolimie zatrzyma się ona w Polsce, gdzie w towarzystwie marszałek Sejmu Elżbiety Witek i marszałka Grodzkiego odwiedzi teren byłego niemieckiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau.

To strona amerykańska wystąpiła z zaproszeniem na spotkanie z przewodniczącą Izby Reprezentantów Nancy Pelosi; odbędzie się ono w Krakowie - powiedział w poniedziałek marszałek Senatu Tomasz Grodzki. Dodał, że wizyta Pelosi będzie miała charakter półprywatny.