Od 2009 roku prof. Michał Kulesza był partnerem kancelarii DZP. Człowiek szlachetny, pełen dobroci i uroku osobistego, mentor i przyjaciel. - Myślami jesteśmy z rodziną i bliskimi Profesora. - piszą na stronach internetowych jego współpracownicy.
Jego pasją był samorząd, propagował ideę społeczeństwa obywatelskiego, bronił finansów gminnych. Często w tej sprawie występował, jako pełnomocnik miast i powiatów.
- Każde rozwiązanie ustrojowe przyjmowane w Polsce musi przyczyniać się do konsolidacji systemu wartości państwowych i do pokoju społecznego. Nie może konfliktować ludzi i społeczności, lecz odwrotnie - winno stwarzać warunki do pracy organicznej. Do tego potrzebne jest poczucie bezpieczeństwa ustrojowego i stabilności prawnej. Jest wielu takich, którzy te warunki wykorzystają w pełni - dla dobra społeczności lokalnych w ich małych ojczyznach. Byle nie przeszkadzać - tłumaczył w rozmowie z "Gazetą" w wywiadzie z 2002 r.
Prof. Michał Kulesza był czynnie zaangażowany w prace na rzecz odtworzenia samorządu terytorialnego i przebudowy ustroju administracyjnego Polski (we współpracy z prof. Jerzym Regulskim) od lat 80. Uczestniczył w obradach Okrągłego Stołu w grupie ds. samorządu terytorialnego.
Po przemianach 1989 r. współtworzył reformę samorządową. Przygotowywał m.in. ustawę o samorządzie gminnym z 1990 r. oraz wiele późniejszych projektów, programów i ustaw z zakresu administracji publicznej.
W latach 1992-93 w gabinecie Hanny Suchockiej jako pełnomocnik rządu ds. reformy administracji publicznej przygotowywał reformę powiatową i projekt podziału administracyjnego państwa. Pozostał w rządzie Waldemara Pawlaka, lecz w 1994 r. podał się do dymisji, gdy koalicja SLD-PSL zahamowała prace nad reformą.
W latach 1994-97 prowadził kancelarię prawniczą. W 1997 r. premier Jerzy Buzek znowu powołał go na stanowisko pełnomocnika ds. reform ustrojowych państwa, prof. Kulesza pełnił tę funkcję do 1999 r.