Prof. Michał Kulesza urodził się w 1948 r. w Łodzi. Ukończył warszawskie liceum im. Tadeusza Rejtana. Był harcerzem a potem komendantem 1 Warszawskiej Drużyny Harcerzy „Czarnej Jedynki”. W latach 1965-69 studiował prawo na Uniwersytecie Warszawskim.


W 1969 r. ukończył studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Od tego też roku pracował na tej uczelni, uzyskał stopnie naukowe doktora i doktora habilitowanego nauk prawnych. Został profesorem UW. Kierował Zakładem Nauki Administracji, w latach 1991-92 był prodziekanem Wydziału Prawa i Administracji. Posiadał uprawnienia radcy prawnego, prowadził własną kancelarię i współpracował z innymi kancelariami. Był autorem ponad 150 publikacji naukowych.


Współtwórca reformy samorządu terytorialnego

Obecny podział samorządu terytorialnego na gminy, powiaty i województwa to w dużej mierze zasługa prof. Kuleszy, który w latach 1991-92 był członkiem Rady Legislacyjnej przy Prezesie Rady Ministrów. Profesor był współautorem reform administracyjnych w III RP, w tym ustawy o samorządzie gminnym z 1990 r. oraz wielu późniejszych projektów, programów i ustaw z zakresu administracji publicznej. Był ekspertem Obywatelskiego Klubu Parlamentarnego, doradcą rządu (1991-92), pełnomocnikiem rządów, odpowiedzialnym za przygotowanie II etapu reformy administracyjnej (podsekretarz stanu w rządzie Hanny Suchockiej 1992-94 i sekretarz stanu w rządzie Jerzego Buzka 1997-99).


Twórca i redaktor naczelny Samorządu Terytorialnego

Jeden z najwybitniejszych ekspertów z zakresu samorządu terytorialnego był także aktywny na samorządowym rynku wydawniczym. Profesor Kulesza od lat współpracował z wydawnictwem Wolters Kluwer Polska, z którym stworzył, a następnie redagował miesięcznik Samorząd Terytorialny. Był też współtwórcą tygodnika Wspólnota.


Ceniony doradca do spraw samorządowych

Prof. Kulesza był doradcą Związku Miast Polskich i ekspertem Rady Europy. Od 2009 r. jako radca prawny był partnerem w kancelarii Domański Zakrzewski Palinka sp.k. 7 października 2010 r. został powołany na stanowisko doradcy społecznego ds. samorządu prezydenta Bronisława Komorowskiego.

Za pracę na rzecz odbudowy w Polsce demokracji lokalnej był wielokrotnie uhonorowany przez wszystkie ogólnokrajowe organizacje samorządu terytorialnego, odznaczony został przez prezydenta RP Bronisława Komorowskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.