Zdaniem prezydenta TK nie może zastępować ustawodawcy, „pozbawiając go tym samym jego wyłącznej i niezbywalnej funkcji". Więcej>>>

List prezydenta odczytała w Trybunale Anna Surówka-Pasek z kancelarii prezydenta, ponieważ prezydent ani premier nie przybyli na doroczne Zgromadzenie Sędziów TK. Obecność głowy państwa i szefa rządu na tych zgromadzeniach była normą poza okresem rządów PiS w latach 2005-2007. - To nie jest sprawa aż tak istotna, by mieli oni brać w nim udział - stwierdził komentujący to wydarzenie w imieniu władz PiS poseł Michał Wójcik.
Politycy PO: Andrzej Halicki i Krzysztof Brejza skrytykowali nieobecność prezydenta RP, ministrów rządu Beaty Szydło i najwyższych przedstawicieli Sejmu podczas środowego zgromadzenia ogólnego sędziów TK. Zdaniem Halickiego, to "rodzaj bojkotu i widoczny wyraz złej woli".
Nieobecność prezydenta i przedstawicieli rządu podczas środowego zgromadzenia ogólnego sędziów TK, to "kolejny przejaw buty" PiS - ocenił rzecznik PSL Jakub Stefaniak. Trybunał przeszkadza PiS-owi - dodał.
Sędziowie wybrani przez PiS nie przyszli na Zgromadzenie Ogólne TK. To pierwszy taki przypadek w historii. Z informacji biura TK wynika, że byli na zwolnieniach lekarskich.
W zgromadzeniu wzięła udział liczna grupa prezesów i sędziów sądów powszechnych i administracyjnych.

Nadrzędność konstytucji
Prezes TK Andrzej Rzepliński przypomniał w swoim wystąpieniu, że zasada nadrzędności konstytucji jest najwyższym prawem RP. I podkreślił, że  ustawa zasadnicza nie jest deklaracją polityczną ani manifestem programowym, lecz najwyższym prawem Rzeczypospolitej Polskiej, na podstawi którego mają działać wszystkie bez wyjątku organy władzy publicznej".
Rzepliński podkreślił również, że "w wolnej Polsce TK istnieje po to, by każdemu obywatelom zapewnić wolność od strachu przed własnym państwem". Więcej>>>

Wspracie dla Trybunału
Ostatni rok był dla TK okresem szczególnym w jego historii. W sposób niedopuszczalny ingerowano w jego niezależność. Wyroki TK obowiązują, nawet jeśli nie zostały opublikowane - wskazywali przedstawiciele SN, NSA i KRS. RPO mówił, że funkcjonowanie TK ma zasadnicze znaczenie dla praworządności.
- Wyroki TK obowiązują, nawet jeśli nie zostały urzędowo opublikowane, decyduje samo ogłoszenie wyroku - mówił prezes SN Tadeusz Ereciński. - Nawet formalnie nieuchylony – ze względu na brak opublikowania wyroku – przepis ustawy może nie być stosowany, jeżeli zgodnie z orzeczeniem TK został pozbawiony domniemania konstytucyjności - powiedział sędzia Ereciński, odczytując przesłanie I prezes SN Małgorzaty Gersdorf. Więcej>>>

Trybunał będzie orzekać
Trybunał Konstytucyjny będzie pełnił swe funkcje i będzie orzekać. Będzie sprawiedliwość i ona osłoni przed pychą możnych tego świata - powiedział prof. Andrzej Rzepliński. Wskazał w swym wystąpieniu, że podstawową funkcją TK jest m.in. obrona podmiotowości człowieka i zapewnienie mu wolności od strachu przed państwem. - Dlatego z całym naciskiem podkreślam, że niezależnie od tego, jak bardzo będą złożone okoliczności instytucjonalne, prawne, polityczne i niezależnie od tego, jak bardzo mogą się one jeszcze skomplikować, Trybunał Konstytucyjny będzie te funkcje pełnić i będzie orzekać - podkreślił Rzepliński.
I dodał, że Trybunał oczekuje na zaprzysiężenie i złożenie ślubowania przez trzech sędziów TK wybranych w październiku 2015 r. oraz "niezwłoczne" opublikowanie wyroku TK z 9 marca. - Trudno mówić o kompromisie. Jesteśmy stawiani przed faktami dokonanymi. Trybunał nie może zawierać kompromisów co do treści swoich orzeczeń i kierunków orzecznictwa. To jest w ogóle poza sferą kompromisu - powiedział Rzepliński na konferencji prasowej po Zgromadzeniu Ogólnym Sędziów TK.

Jak poinformowano podczas zgromadzenia, w 2015 r. TK wydał 63 wyroki oraz 110 postanowień o umorzeniu postępowań. Na 64 wyroki 35 razy uznał niekonstytucyjność przepisów. W 2015 r. wpłynęły do TK w sumie 623 wnioski, pytania prawne i skargi konstytucyjne (to najwięcej w historii TK).

Czytaj także: Rzepliński: cieszę się, że władza sądownicza mówi jednym głosem>>

Dowiedz się więcej z książki
Polskie prawo konstytucyjne
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł