- Rada Ministrów przyjęła do wiadomości przedłożoną przez ministra spraw wewnętrznych koncepcję wdrożenia rejestracji miejsca pobytu wraz ze Sprawozdaniem dodatkowym Międzyresortowego Zespołu ds. przygotowania administracji rządowej do zniesienia obowiązku meldunkowego – poinformowało Centrum Informacyjne Rządu.
Z komunikatu opublikowanego po posiedzeniu wynika, że Rząd zaakceptował wypracowaną przez Zespół koncepcję prostej rejestracji adresu faktycznego pobytu. Obywatel sam zdecyduje, czy będzie chciał podać adres swojego pobytu. Będzie mógł to zgłosić osobiście w urzędzie gminy lub elektronicznie. Ze względu na charakter i rozmiar całego przedsięwzięcia - nowe rozwiązania weszłyby w życie 1 stycznia 2018 r.

Czytaj: Administracja przeciwna zniesieniu obowiązku meldunkowego>>>

Obywatele polscy i państw członkowskich UE, przebywający w lokalu dłużej niż 3 miesiące, będą mieli prawo zgłoszenia adresu, pod którym aktualnie przebywają.  Adres będzie można zgłosić: osobiście w gminie, elektronicznie za pośrednictwem profilu zaufanego ePUAP lub za pomocą podpisu elektronicznego weryfikowanego certyfikatem kwalifikowanym. Adres ten zostanie wówczas zarejestrowany w bazie PESEL.
Cudzoziemcy spoza państw UE (tak jak obecnie), będą zobowiązani do rejestracji adresu miejsca faktycznego pobytu. Zmienią się jednak terminy z tym związane, np. rejestracja będzie obligatoryjna dla cudzoziemców przebywających na terytorium Polski dłużej niż 14 dni. Pobyt nie przekraczający dwóch tygodni nie będzie wymagał zgłoszenia.
Jak poinformowano, przygotowywany jest projekt nowelizacji ustawy o ewidencji ludności, w którym przewiduje się zmianę przepisu wprowadzającego od 1 stycznia 2016 r. zniesienie obowiązku meldunkowego. Termin zniesienia zameldowania będzie przesunięty o dwa lata – na 1 stycznia 2018 r.


Ustawa o ewidencji ludności. Komentarz>>>