Takie stanowisko zajęła Komisja ds. Etyki Krajowej Rady Radców Prawnych. Jej zdaniem informacją jest jakiekolwiek działanie nie będące propozycją zawarcia umowy. Jest to więc promowanie usługi i wizerunku kierowane do szerokiego kręgu odbiorców. Pozyskiwaniem klienta jest natomiast każde działanie będące bezpośrednią propozycją zawarcia umowy z konkretnym klientem.
Cechą odróżniającą pozyskiwanie klienta od informacji wydaje się to, czy radca prawny zwraca się do konkretnego potencjalnego klienta czy do nieograniczonego kręgu potencjalnych klientów. Co do obu tych działań radcy prawnego kodeks zobowiązuje do działania zgodnego z prawem, dochowania godności zawodowej
oraz dobrych obyczajów, zakazuje zaś wywierania presji, narzucania się i naruszania miru domowego.
Jeśli mamy do czynienia z bezpośrednim kontaktem skierowanym do grupy potencjalnych klientów. Nie dochodzi tutaj do bezpośredniego kontaktu fizycznego radcy z potencjalnym klientem, ale do próby nawiązania „żywego” kontaktu za pomocą środków komunikowania się (podobna sytuacja wystąpiłaby w przypadku np. nagrywania się w telefonie, wysłania e-maila, doręczania ulotek do skrzynek pocztowych).
W omawianym przypadku radca prawny kieruje informację nie budzącą zastrzeżeń etycznych co do jej treści pod adresem potencjalnych klientów, bez ich inicjatywy bądź zgody na otrzymanie takiej informacji oraz bez rozeznania, czy adresaci informacji posiadają już stałą obsługę prawną w jakiejkolwiek formie. Celem takiego działania jest nakłonienie adresata informacji do skorzystania z usługi radcy prawnego. Takie działanie sugeruje więc gotowość do zawarcia umowy o świadczenie pomocy prawnej teraz lub w przyszłości i to niezależnie od tego, czy adresat informacji posiada już obsługę prawną. Zakres tej sugestii nie ogranicza się przy tym do świadczenia pomocy prawnej związanej z prowadzoną przez adresatów działalnością gospodarczą.
Dbałość o godność zawodu i dobre obyczaje przemawiają za przestrzeganiem bardziej rygorystycznych wymagań przez społeczność radców prawnych. Ponadto, trzeba też wziąć pod uwagę, iż kodeks nakłada na radców prawnych obowiązki wobec innych radców, nakazując przestrzeganie lojalności i koleżeństwa oraz zakazując podejmowania czynności zmierzających do pozbawienia innego radcy zatrudnienia.