Jak przypomina MS, w piątek 13 marca 2015 r. zakończyły się trwające 3 dni zawodowe egzaminy prawnicze – adwokacki i radcowski.
Zdający rozwiązywali zadania z zakresu prawa karnego, cywilnego, gospodarczego i administracyjnego. Egzaminy z prawa karnego i cywilnego trwały po 6 godzin. Egzaminy z prawa gospodarczego i administracyjnego trwały 8 godzin. W przypadku 13 zdających, będących osobami niepełnosprawnymi, czas trwania egzaminów wydłużono odpowiednio do 9 i 12 godzin.
Czytaj: Egzamin zawodowy łatwiejszy niż rok temu>>>
W ocenie zespołów powołanych do przygotowania zadań egzaminacyjnych, prawidłowe rozwiązanie zadań polegało: w przypadku zadań z prawa karnego i cywilnego – na sporządzeniu apelacji w oparciu o opracowane na potrzeby egzaminu akta, w przypadku zadań z prawa gospodarczego: na egzaminie adwokackim - na sporządzeniu pozwu, natomiast na egzaminie radcowskim - na sporządzeniu umowy w oparciu o przedstawione stany faktyczne, zaś w przypadku zadań z prawa administracyjnego - na sporządzeniu skargi do wojewódzkiego sądu administracyjnego w oparciu o opracowane na potrzeby egzaminu akta lub przedstawiony stan faktyczny.
Egzamin adwokacki przeprowadziły 33 komisje(w tym: w Białymstoku, Kielcach, Lublinie, Szczecinie, Toruniu, po 2 komisje w: Gdańsku, Łodzi, Poznaniu, Rzeszowie i we Wrocławiu, 3 komisje w Katowicach i Krakowie oraz 12 komisji w Warszawie).
Egzamin radcowski - 58 komisji (w tym: w Bydgoszczy, Koszalinie, Toruniu, Wałbrzychu i Zielonej Górze, po 2 komisje w: Białymstoku, Kielcach, Lublinie, Olsztynie, Opolu, Rzeszowie i Szczecinie, po 3 komisje w: Gdańsku, Katowicach i Łodzi, 4 komisje w Poznaniu i we Wrocławiu, 6 komisji w Krakowie oraz 16 komisji w Warszawie).
W skład każdej komisji egzaminacyjnej weszło 8 osób: 4 sędziów - przedstawicieli Ministra Sprawiedliwości oraz 4 adwokatów lub radców prawnych, delegowanych odpowiednio przez Naczelną Radę Adwokacką albo Krajową Radę Radców Prawnych.
Frekwencja na egzaminach była bardzo wysoka. Według nieoficjalnych danych uzyskanych z poszczególnych rad, do egzaminów przystąpiło 99 proc. osób, które złożyły wnioski o dopuszczenie do egzaminów.
Oficjalne dane o wynikach będą znane po przesłaniu Ministrowi Sprawiedliwości dokumentacji z przebiegu egzaminów, w tym protokołów i odpisów uchwał.
ID produktu: 40430997 Rok wydania: 2014
Autor: Michał Błoński
Tytuł: Prawo karne materialne. Kazusy dla aplikantów>>>
MS przypomina, że zdający mieli możliwość sporządzania prac egzaminacyjnych, według własnego wyboru, pismem ręcznym lub przy użyciu własnego sprzętu komputerowego. Około 99 proc. zdających wybrało rozwiązywanie zadań przy użyciu sprzętu komputerowego.
Podczas egzaminu zdający mieli możliwość korzystania z przyniesionych przez siebie aktów prawnych, komentarzy oraz orzecznictwa. Dodatkowo, komisje egzaminacyjne zapewniły dostęp do stanowisk komputerowych, zawierających systemy informacji prawnych.
Na podstawie telefonicznych informacji uzyskanych przez resort sprawiedliwości od przewodniczących poszczególnych komisji egzaminacyjnych ustalono, że egzamin przebiegał zgodnie z obowiązującymi przepisami. Materiały egzaminacyjne zostały wydrukowane i dostarczone przy zachowaniu zasad poufności, do każdej komisji dostarczono nośniki z aplikacją do zdawania egzaminu. W razie zakłóceń w funkcjonowaniu aplikacji, zdający mieli możliwość skorzystania z pomocy informatyków zapewniających wsparcie techniczne. W czasie trwania egzaminu, w Ministerstwie Sprawiedliwości telefoniczny dyżur pełnili informatycy, celem rozwiązywania na bieżąco ewentualnych problemów związanych z działaniem aplikacji.