W przypadku egzaminu radcowskiego wynik pozytywny uzyskało 1711 osób, a wynik negatywny 345 osób. Najwyższy poziom zdawalności odnotowano wśród aplikantów radcowskich bezpośrednio po ukończeniu aplikacji – 89,5 proc. W kategorii osób uprawnionych do przystąpienia do egzaminu z innych tytułów zdawalność wyniosła 58,2 proc. Najtrudniejsze okazało się rozwiązanie zadań z zakresu prawa cywilnego i gospodarczego, z których wystawiono odpowiednio 151 i 149 ocen niedostatecznych, następnie z prawa karnego – 99 ocen niedostatecznych. Najmniej ocen niedostatecznych - 12 zostało wystawionych z zadania z zasad wykonywania zawodu i zasad etyki oraz z prawa administracyjnego – 60. 

Wynik pozytywny z egzaminu adwokackiego uzyskały 1264 osoby, a negatywny 271 osób. Najlepszy wynik osiągnęli aplikanci, którzy przystąpili do egzaminu bezpośrednio po ukończeniu aplikacji, wśród nich zdało 87,4 proc. Natomiast w grupie osób uprawnionych do przystąpienia do egzaminu z innych tytułów zdawalność wyniosła 62,8 proc. Najwięcej trudności przysporzyło zdającym rozwiązanie zadania z zakresu prawa cywilnego.  Wystawiono z niego 156 ocen niedostatecznych. Za zadanie z prawa gospodarczego wystawiono 102 oceny niedostateczne, a z prawa karnego 55 ocen niedostatecznych. Najmniej ocen niedostatecznych (8) zostało wystawionych z zadania z zakresu zasad wykonywania zawodu i zasad etyki oraz z prawa administracyjnego – 24.

W 2024 r. zdawalność egzaminu adwokackiego wyniosła 86,8 proc., w przypadku radców prawnych ogólna zdawalność - wyniosła 82,8 proc.

Czytaj: Wyniki z egzaminu adwokackiego nieco lepsze niż z radcowskiego>>

U adwokatów najlepiej w Krakowie i Szczecinie

Jak poinformowało Prawo.pl MS, w skali kraju i na podstawie tych danych, egzamin zdało 82,3 proc. przystępujących. Najwyższa zdawalność była przed komisjami egzaminacyjnymi z siedzibą w: Krakowie - 96,3 proc., Szczecinie - 95 proc. i Poznaniu 2 – ok. 95 proc. Najniższa przed komisjami z siedzibą w: Warszawie 2 – 64,5 proc., Bydgoszczy – 70 proc. i Warszawie 5 – ok. 70 proc.

Najwięcej ocen niedostatecznych wystawiono z zadania z prawa cywilnego – 154 i z prawa gospodarczego – 91. Z zadania z prawa karnego wystawiono 54 oceny niedostateczne, z prawa administracyjnego 24, a z etyki 8.

Najwyższy poziom zdawalności odnotowano wśród aplikantów, którzy przystąpili do egzaminu bezpośrednio po ukończeniu aplikacji – 87,6 proc. W grupie uprawnionych, którzy przystąpili do egzaminu bez ukończenia aplikacji, zdawalność wynosiła 62,6 proc.

 

U radców najlepiej w Olsztynie i Warszawie

Najwięcej zdających uzyskało wynik pozytywny przed komisjami egzaminacyjnymi z siedzibą w: Olsztynie i Warszawie 8 - ok. 95 proc., Rzeszowie – ok. 94 proc. Najniższą zdawalność odnotowano przed komisjami z siedzibą w: Zielonej Górze - 47 proc., Łodzi – ok. 68 proc. i Warszawie 5 - ok. 73 proc.

Najłatwiejsze dla zdających okazało się zadanie z etyki, z którego wystawiono zaledwie 11 ocen niedostatecznych, z prawa administracyjnego - 46 ocen niedostatecznych i z prawa karnego - 81 takich ocen. Najtrudniejsze były zadania z prawa cywilnego – 131 ocen niedostatecznych i z prawa gospodarczego – 120 takich ocen - wskazuje MS. Najwyższą zdawalność odnotowano wśród aplikantów, którzy przystąpili do egzaminu bezpośrednio po ukończeniu aplikacji – 89,6 proc., najniższą wśród uprawnionych bez odbycia aplikacji – 56,4 proc.

Wysoka frekwencja

Frekwencja na egzaminach była bardzo wysoka. Według danych otrzymanych z komisji, do egzaminu adwokackiego przystąpiło 1535 osoby z 1567 osób, które zostały dopuszczone do egzaminu, a do egzaminu radcowskiego – 2056 zdających z 2079 osób dopuszczonych do egzaminu. W odniesieniu do egzaminu adwokackiego stanowi to blisko 98 proc., a do egzaminu radcowskiego blisko 99 proc.

 

Oblany egzamin i co dalej?

Niezdanie egzaminu radcowskiego lub adwokackiego nie oznacza od razu rocznego oczekiwania na możliwość podejścia do kolejnego. Można się odwoływać, i choć ta droga nie jest łatwa, zdarza się, że odwołania zostają uwzględnione. Przede wszystkim trzeba poczekać. Komisje egzaminacyjne podejmują bowiem uchwały o wyniku egzaminu adwokackiego i radcowskiego większością głosów w obecności wszystkich członków komisji egzaminacyjnej. Następnie taka uchwała jest doręczana zdającemu, a jej odpis ministrowi sprawiedliwości, prezesowi Krajowej Rady Radców Prawnych, właściwej radzie okręgowej izby radców prawnych, prezesowi Naczelnej Rady Adwokackiej, izbom adwokackim oraz dołączana jest do akt osobowych zdającego.

Potem minister sprawiedliwości publikuje w Biuletynie Informacji Publicznej imiona i nazwiska osób, które uzyskały pozytywny wynik z egzaminów oraz imiona ich rodziców. Co więcej, z przebiegu egzaminu sporządza się niezwłocznie protokół, który podpisują członkowie komisji egzaminacyjnej uczestniczący w egzaminie, mogą też zgłaszać uwagi do protokołu. Potem ta dokumentacja trafia do właściwej rady okręgowej i znowu sporządza się protokół. Kopię protokołu z przebiegu egzaminu oraz kopię protokołu z przekazania dokumentacji przekazuje ministrowi sprawiedliwości w terminie siedmiu dni od dnia sporządzenia.

Kiedy już zdający otrzyma uchwałę, ma 14 dni na odwołanie się do Komisji Egzaminacyjnej II stopnia przy Ministrze Sprawiedliwości. W skład takich komisji - dla radców i dla adwokatów wchodzi po 9 członków, w tym po 4 wskazanych przez KRRP i NRA.

Warto przy tym pamiętać, że odwołanie przysługuje od każdej niezdanej części.  Przy czym wygrać przed komisją egzaminacyjną drugiego stopnia w sporze o wynik egzaminu radcowskiego czy adwokackiego jest trudno. Komisja ta może np. poprawić ocenę, gdy dostrzeże pozytywne elementy pracy, które zostały pominięte przez egzaminatorów.

Co ważne, zgodnie z utrwalonym orzecznictwem, każda sprawa dotycząca ustalenia wyniku egzaminu adwokackiego (radcowskiego) jest sprawą indywidualną w rozumieniu art. 1 ust. 1 k.p.a., co oznacza, że sprawa taka nigdy nie jest rozpatrywana porównawczo, ponieważ uchwała komisji egzaminacyjnej konkretyzuje normy prawa materialnego wyłącznie w odniesieniu do indywidualnie oznaczonego zdającego i w jego wyłącznie sprawie. Jak orzekł NSA w wyroku z z 1 kwietnia 2015 r., sama okoliczność różnicowania ocen wystawionych przez egzaminatorów oraz poszczególne komisje egzaminacyjne, jak również siły przedstawianej przez nich argumentacji, jest rzeczą naturalną, gdyż nie jest możliwe ustalenie idealnych kryteriów ocen. Te naturalne różnice uwzględnił zresztą ustawodawca w art. 36(4) ust. 10 ustawy o radcach prawnych, przyjmując stosowny system dokonywania tych ocen (sygn. akt VI SA/Wa 4228/14).

Uchwała komisji odwoławczej jest podejmowana większością 2/3 głosów w obecności co najmniej połowy członków komisji odwoławczej. Też może zostać zakwestionowana. Przysługuje od niej skarga do sądu administracyjnego, ponieważ do postępowania przed komisją odwoławczą stosuje się odpowiednio przepisy kodeksu postępowania administracyjnego. Później sprawą zająć może się Naczelny Sąd Administracyjny.