Czytaj: Rząd: notariusz wyda nakaz zapłaty>>

Notarialny nakaz zapłaty wprowadzić ma ustawa o zmianie niektórych ustaw w celu ułatwienia dochodzenia wierzytelności, której projekt przygotowało Ministerstwo Rozwoju. O wydanie nakazu zapłaty wierzyciel będzie mógł wystąpić, według swojego uznania, do sądu bądź do notariusza, jednak wniesienie sprzeciwu spowoduje upadek notarialnego nakazu zapłaty, a wierzycielowi pozostanie droga sądowa.

Według PZW projekt wymaga poprawek ponieważ nie będzie atrakcyjny dla wierzyciela."Przyznanie czynności wydania notarialnego nakazu zapłaty mocy przerwania biegu przedawnienia jest konsekwentne z dotychczas obowiązującymi regulacjami, jednak nie będzie stanowić dla wierzycieli zachęty do korzystania z tego trybu pozyskiwania tytułu egzekucyjnego przeciwko dłużnikowi. Należy zaznaczyć, że w przypadku czynności podejmowanych przed sądem skutek taki jest zastrzeżony już dla samej czynności zmierzającej do uzyskania tytułu wykonawczego" - czytamy w opinii do projektu. Związek zauważa, że brak skutecznego doręczenia notarialnego nakazu zapłaty nie wywoła skutku w postaci przerwania biegu terminu przedawnienia.

PZW sugeruje także wprowadzenie przepisów precyzujących koszty wystawienia notarialnego nakazu zapłaty oraz umożliwienie uzyskania zwolnienia z ich ponoszenia.