Skargę do Trybunału wniosło trzech obywateli Hiszpanii - bojowników ETA zatrzymanych we Francji i przebywających we francuskim więzieniu w Lyonie. Skarżący zarzucili, że tak wielka odległość od domu znacznie utrudnia im utrzymywanie kontaktów z członkami rodziny, naruszając tym samym ich prawo do poszanowania życia prywatnego i rodzinnego z art. 8 Konwencji o prawach człowieka.
Trybunał nie zgodził się ze skarżącymi i uznał ich skargę za niedopuszczalną.
Trybunał przypomniał, że Konwencja nie zapewnia więźniom żadnego prawa do wyboru miejsca osadzenia, a separacja z rodziną i oddalenie od najbliższych jest nieuchronną konsekwencją pozbawienia wolności. Mimo to Trybunał wskazał, że w pewnych okolicznościach, gdy odległość w praktyce uniemożliwia odwiedziny rodziny, może pojawić się kwestia ingerencji i naruszenia prawa osadzonego do poszanowania jego życia rodzinnego, jeżeli kontakty rodzinne nie mogą być podtrzymywane w inny sposób.
Taka sytuacja nie miała jednak miejsca w omawianej sprawie. Trybunał wskazał, iż skarżący nie podlegali żadnemu specjalnemu reżimowi osadzenia, z ograniczeniem limitu wizyt członków rodziny lub możliwości odbywania rozmów telefonicznych łącznie. Wręcz przeciwnie, z akt sprawy wynika, że rodziny skarżących odwiedzały ich regularnie, a także utrzymywały z nimi bardzo częsty kontakt telefoniczny. Tym samym nie można mówić, by odległość od miejsca zamieszkania i rodziny uniemożliwiła skarżącym podtrzymywanie swego życia rodzinnego. Nie miała więc miejsca ingerencja w ich prawo do poszanowania życia rodzinnego i prywatnego z art. 8 Konwencji, a skarga okazała się niedopuszczalna.
Skarżący zarzucili również, iż w odniesieniu do domniemanego naruszenia ich prawa do poszanowania życia rodzinnego nie przysługiwał im żaden środek odwoławczy, z naruszeniem art. 13 Konwencji o prawach człowieka (prawo do skutecznego środka odwoławczego). Trybunał jednak wskazał, iż skoro nie było mowy o naruszeniu pierwotnego prawa podstawowego skarżących, to nie może być również mowy o naruszeniu ich prawa do zaskarżenia tego naruszenia. Skarga na naruszenie art. 13 Konwencji również nie została przez Trybunał uznana za dopuszczalną.

Labaca Larrea przeciwko Francji i dwie inne skargi - decyzja ETPC z dnia 2 lutego 2017 r., skargi nr 56710/13, 56727/13 i 57412/13.