Rada Ministrów przyjęła 24 czerwca br. przedłożony przez ministra sprawiedliwości projekt ustawy o zmianie ustawy Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw.
Nowe przepisy przewidują m.in. wiele zmian w Kodeksie postępowania cywilnego, które usprawnią postępowanie w sprawach z dziedziny prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Do Kpc wprowadzony ma być przepis, który umożliwi pracodawcom i organom rentowym, posiadającym zdolność sądową i procesową, ale nie mającym statusu osoby prawnej lub przedsiębiorcy, udzielenie pełnomocnictwa procesowego pracownikom nie będącym radcami prawnymi. Chodzi o takie organy jak np.: Zakład Emerytalno-Rentowy MSW czy Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Zdolność procesową i sądową przyznano wojewódzkim zespołom do spraw orzekania o niepełnosprawności.
W praktyce oznaczać to bedzie, że po zmianach na sądach nie będą już ciążyły obowiązki wzywania zainteresowanych na rozprawę, a zamiast tego będą oni z urzędu zawiadamiali o toczącym się postępowaniu. Sami podejmą wówczas decyzję o tym, czy przystąpią do procesu.
Celem proponowanych przez rzad zmian jest odciążenie sądów.
Czytaj także: Rząd szykuje jeszcze większą informatyzację ksiąg wieczystych>>>