Obecnie w zakresie Systemu Dozoru Elektronicznego Służba Więzienna wykonuje jedynie zadanie ustawowe polegające na prowadzeniu centrali monitorowania. Ustawa poszerza kompetencje Służby Więziennej o prawo do realizacji innych zadań, do których upoważniony jest podmiot dozorujący, określonych w Kodeksie karnym wykonawczym w art. 43t.
Zgodnie z dotychczasowym brzmieniem art. 43g ust. 3 Kodeksu, podmiotem dozorującym może być przedsiębiorca, instytucja państwowa lub będący przedsiębiorcą podmiot zagraniczny wyłoniony w trybie określonym w ustawie z 29 stycznia 2004 r. – Prawo zamówień publicznych. Zadania podmiotu dozorującego w Systemie Dozoru Elektronicznego realizowane są na podstawie umowy nr 19/2014 zawartej pomiędzy Skarbem Państwa – Ministrem Sprawiedliwości a Konsorcjum firm, którego liderem jest firma Impel Security Polska Sp. z o.o.
Nowa regulacja zakłada, że Służba Więzienna będzie mogła wykonywać zadania podmiotu dozorującego, polegające m. in. na wykonywaniu przez funkcjonariuszy i pracowników Służby Więziennej całodobowych patroli interwencyjnych na terenie całego kraju oraz zabezpieczeniu środków transportu, łączności i transferu danych. W związku z tym ustawa dokonuje odpowiedniej modyfikacji art. 2 ustawy o Służbie Więziennej, określającego katalog podstawowych zadań Służby Więziennej.
Ustawa nowelizuje też art. 43n Kodeksu karnego wykonawczego i wprowadza obowiązek posiadania przy sobie przez skazanego, rejestratora przenośnego, co zmierza do poprawy funkcjonalności systemu dozoru mobilnego i zbliżeniowego. Obecnie skazany jest wyposażony jedynie w nadajnik GPS, który nie pozwala na nawiązanie kontaktu telefonicznego pomiędzy nim a podmiotem dozorującym. Wyposażenie skazanego w rejestrator przenośny umożliwi taki kontakt. Pozwoli też na kontrolę miejsca pobytu skazanego w czasie rzeczywistym nawet w przypadku wyczerpania się źródła zasilania w podstawowym urządzeniu jakim jest nadajnik GPS (wymaga ładowania przez czas od 4 do 5 h na dobę).
Kolejne zmiany art. 43n i art. 43t Kodeksu karnego wykonawczego są związane koniecznością wprowadzenia wobec skazanego odpowiedniego obowiązku – do odbierania połączeń, wykonywania poleceń i udzielania osobom upoważnionym wyjaśnień, również przy użyciu urządzenia mobilnego.
Ustawa wejdzie w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu ogłoszenia.
Ustawa podpisana - Służba Więzienna zajmie się dozorem elektronicznym
Minister sprawiedliwości będzie mógł powierzyć Służbie Więziennej zadania podmiotu dozorującego w Systemie Dozoru Elektronicznego. Prezydent we wtorek podpisał ustawę, która pozwoli na taką zmianę.