O spotkanie, które odbyło się w środę po południu, wnioskowali wspólnie posłowie KO, Lewicy i PSL-Kukiz'15 po tym, jak Sejm w ubiegły czwartek odrzucił sprzeciw Senatu wobec nowelizacji ustaw sądowych rozszerzającej odpowiedzialność dyscyplinarną sędziów. Uczestniczyli w nim jednak przedstawiciele wszystkich ugrupować reprezentowanych w Sejmie i Senacie. 

Czytaj: Sejm uchwalił ustawę o dyscyplinarkach dla sędziów>>

Klub PiS reprezentował wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki, klub Koalicji Obywatelskiej Borys Budka. W spotkaniu uczestniczył przewodniczący klubu Lewicy Krzysztof Gawkowski oraz wicemarszałek Sejmu, lider SLD Włodzimierz Czarzasty, szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz oraz poseł Stanisław Tyszka reprezentowali klub PSL-Kukiz15, a Jakub Kulesza i Krzysztof Bosak - Koło Konfederacja.

 

Prezydent weźmie opinie pod uwagę

Zastępca szefa Kancelarii Prezydenta powiedział po spotkaniu, że Andrzej Duda będzie podejmował decyzję w sprawie ustawy także z uwzględnieniem opinii wyrażonych przez jego uczestników. - Myślę, że prezydent Andrzej Duda dysponuje wystarczającym zasobem wiedzy, żeby mógł podjąć decyzje co do nowelizacji ustaw sądowych - stwierdził.

Przyszliśmy do prezydenta Andrzeja Dudy z wnioskiem o zawetowanie noweli ustaw sądowych, ale po wypowiedziach prezydenta możemy podejrzewać, że podpisze tę ustawę i tym samym pogłębi chaos prawny - powiedział prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.
Środowe spotkanie w Kancelarii Prezydenta nie przyniosło jakichkolwiek konstruktywnych ustaleń - podkreślił szef klubu KO Borys Budka. Według niego prezydent Andrzej Duda już podjął decyzję ws. noweli ustaw sądowych, a argumenty, którymi się posługiwał, "były powtórzeniem narracji ministra sprawiedliwości".
Różnica w ocenie sytuacji w polskim sądownictwie oraz w podejściu do tego, co jest zgodne z prawem, bądź niezgodne z prawem, jest olbrzymia między stroną prezydencką, jego obozem politycznym a stroną demokratyczną - ocenił wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty. I stwierdził, że w jego ocenie prezydent Andrzej Duda podpisze ustawę.

Prawo i Konstytucja muszą być przestrzegane, a środowisko sędziów jest do tego najbardziej zobowiązane - powiedział po spotkaniu szef klubu PiS Ryszard Terlecki. I poinformował, że przedstawiciele klubu PiS poprosili prezydenta o podpisanie noweli ustaw sądowych.